Spor

Emre Mor pas atılmıyor iddialarına cevap verdi


Spor

Takımımızın gözbebeği Emre Mor, Çek Cumhuriyeti maçındaki oyunuyla sıradışı bir yetenek olduğunu gösterdi. Şampiyonadan keyif alan genç oyuncu Özgür Düşünce’ye konuştu.Türkiye’nin 2-0 kazandığı Çek Cumhuriyeti maçının yıldızı hiç kuşkusuz Emre Mor’du. Burak Yılmaz’a asistindeki ustalık enfesti. Çok değil bir kaç ay önce sıradan bir ligde ter döküyordu. Şimdi ise Avrupa’nın dilinde. Burak’ın ifadesiyle o ‘takımımızın gözbebeği’. Evet henüz tecrübesiz, henüz yolun başında ama büyük bir oyuncu olacağının sinyallerini verdi. Biraz daha soğukkanlı olsa önceki gün çok şık bir gole de imza atacaktı.

Müsabakanın ikinci yarısında rakibin iki bekini ekarte etti, kaleyi karşısına aldı ancak vuruşu hedefi bulmadı. Çek savunmasını darmadağın eden Emre Mor herkesten tam not aldı. Maçtan sonra da duygularını bizlerle paylaştı. Sorulara içtenlikle cevap verdi. Yüzünden mutluluk akıyordu. İnanın yenildiğimiz Hırvatistan karşılaşmasının sonunda da aynı mutluluğu yüzünde görmüştük. Sanki şampiyona 18 yaşındaki bu çocuğun keyif alması için düzenlenmişti.

*Maçta harika oynadın. Neler söyleyeceksin?

İyi oynadım ancak takım da çok iyiydi. Takım olmadan benim asist yapmam mümkün değildi. Burak’a asist yaptığım için de çok mutluyum. Bizim için iyi bir gol oldu.

*İdmanlarda sana pas vermiyorlar diye arkadaşlarına kızdığın yönünde basında yazılar çıktı. Doğru mu?

Hepsi saçmalık. Takımdaki futbolcular beni seviyor ve bana yardımcı oluyorlar. Beni küçük kardeşleri gibi görüyorlar.

*Fatih Terim basın toplantısında, “Emre Mor’u İspanya karşısında korudum” dedi. Oynatmamıştı seni. Bu karşılaşma öncesi sana neler söyledi?

Maçtan önce bana ‘Her zaman yaptığın gibi, düşündüğün şeyi yapmaktan çekinme, heyecan yapma’ dedi. İspanya maçında beni oynat- madı ama bu benim için sorun değil. Bugün oynadığım için mutluyum.

*Hırvatistan maçından sonra Luka Modric ile selfie çektirmene takımdan bir tepki geldi mi? ‘Bunu bir daha yapma’ dediler mi?

Hayır. Hepsi Modric ile fotoğraf çektirmem hakkında yapılan eleştirileri saçma buldu. 18 yaşındayım. Bu seviyede hiç futbol oynamadım. Dünyanın en iyi futbolcularından biriyle selfie çektirmem normal.

*Takımda hangi futbolcular sana yardımcı oluyor, hangileri seni sahipleniyor?

Hepsi bana yardımcı oluyor. Abilerim çok iyiler.

*Kaptan Arda Turan hakkında ne düşünüyorsun?

Muhteşem karaktere sahip, çok sevdiğim bir oyuncu.

*Stilin Bayern Münihli Frank Ribery’e benziyor…

Ben sadece Emre Mor olduğumu düşünüyorum, başka biri değil.

*Stadyumda adın anons edildiğinde büyük coşku vardı. Emre Mor seslerini duymak nasıl bir his?

Taraftarlar harika.

*Türkçe ile aran nasıl?

Türkçeyi biraz anlayabiliyorum. Fakat konuşamıyorum. Elbette öğrenmem gerekiyor.

*Bir sonraki tur için neler söyleyeceksin?

İnanıyorum çıkacağımıza, hep inandım.

*Avrupa Şampiyonasında Ronaldo’ya karşı oynamayı tercih eder miydin?

Ronaldo her zaman benim en beğendiğim oyuncu olmuştur. O kral.

*Borussia Dortmund’da oynamayı heyecanla bekliyor musun?

Evet. Takımın hepsi çok iyi. O taraftarların önünde oynamak çok hoş olacak.

NE DEDİLER

TÜRKÇE VE ALMANCA ÖĞRENMELİ

HAKAN ÇALHANOĞLU: Emre çok yetenekli bir oyuncu, herkes gördü ki kendi yeri de sağ kanat, orada çok daha verimli oluyor. Ancak daha çok genç ve öğrenmesi gerekenler de var. Biz takım olarak kendisine yardımcı oluyoruz. Onun da ayrıca Türkçe ve Almanca öğrenmesi gerek. Dortmund çok iyi bir transfer gerçekleştirdi.

BURAK YILMAZ: Enteresan bir oyuncu, Allah nazarlardan saklasın, o bizim gözbebeğimiz, bizim çiçeğimiz…

Behram Kılıç / Özgür Düşünce Gazetesi