Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

‘Enayi’ Dövmeli Adam Konuştu: İşte O Açıklamalar

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 ‘Enayi’ Dövmeli Adam Konuştu: İşte O Açıklamalar
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Beyoğlu Tarlabaşı‘nda sokakta baygın halde yatan genç kıza, uyuşturucu verdiği iddia edilen ‘enayi’ dövmeli Adem Akkoç konuştu.

Cumhuriyet‘in haberine göre; “Kesinlikle uyuşturucu satıcısı değilim. Önce terziyim. Moda tasarım öğretmenliği mezunuyum ve tasarımcıyım. Kendi atölyem var. Sokağı yaşıyorum. Sokağı sokaktakilerle yaşıyorum. Bu benim için paha biçilmez birşey” diyen Akkoç, dün yaşanan olayı anlattı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu

Baygın halde bulunan kadınla caddede 15 dakika önce tanıştığını uyuşturucu kullandığını öğrendiğini ifade eden Akkoç,“Onun bana söylediği kadarıyla ailesi çok varlıklı. -Neden böyle bir batağa düşüyorsun- dedim. Hiç kimse nedenini sorgulamıyor. Hiç kimse gerçekten yardımcı olmuyor. Tarlabaşı’nda sokak çocuklarıyla sohbet ediyordum. Yanımıza geldi, ‘ne içiyorsunuz’ diye sordu. Konuşmaya başladı. Sonra ben dedim ki sen ne içiyorsun. O da dedi ki ben taş (bir çeşit uyuşturucu madde) içiyorum. Ben dedim ki ‘manyak mısın taşa güç mü yeter. Nasıl bulup içiyorsun. O da bana ‘çalışıyorum, buluyorum’ dedi. 100 kişiyle karşılaşır, konuşursunuz. Ama bir tanesinin öyle vurucu bir duygusu vardır ki, o hepsini alır gider. Siz sadece onu anlıyorum diyerek anlamış olmuyorsunuz.” diye konuştu.

BU BENİM SOSYAL DENEYİM

Üç yıldır sokakta yaşayanlarla empati kurmak adına onlar gibi yaşadığını söyleyen Akkoç, “Yanlış anlaşılmasın. Ben sokağa çıkın, alkol için, uyuşturucu kullanın, şöyle yapın, böyle yapın diye bir telkinde bulunmuyorum. Bu benim sosyal deneyim. Çok aksi bir durum olmadıkça müdahale etmiyorum. Çünkü o zaman iş doğallıktan çıkıyor, kurgu oluyor” dedi.

SOKAĞA ANLAMAYAN SANATÇI OLAMAZ

“Sokağı anlamayan hiç kimse sanatçı olamaz” sözünü tekrarlayan Adem Akkoç, “İronik bir durum. Yaklaşık 3 yıldır sokağı, sokaktakiler gibi yaşıyorum. Bu sanatımın bir parçası. İnsanları anlamak ve empati kurabilmek. Herkes diyor ki empati kurabiliyorum. Onlar gibi yaşamadığınız sürece onlar gibi sokakta yolunuza bakmadığınız sürece empati kuramazsın.”

Türkiye şartlarında yüzündeki kalıcı dövmelerin kabul görmediğini söyleyen Adem Akkoç, dünkü olayda, görgü şahitlerinin kendisini uyuşturucu satıcı olarak tarif etmesinin nedenini de dövmelerine bağladı.

“Ömrümün sonuna kadar gururla taşıyacağım dövmelerimi” diyen Akkoç alnındaki enayi yazısını, “Enayinin şöyle bir şeyi var; eğer hayatta iyi niyetliyseniz bir şekilde enayisiniz. Kime karşı zaafın varsa, bu bir şekilde suistimal ediliyor” diye açıklarken gözyaşlarını da, “Çıtanın gözyaşları onlar. Bizim gibi insanlar eğer çok yüksek hedefleriniz varsa, çok büyük hayalleriniz varsa, hep hızlı koşmak zorundasınız” diye açıkladı.

SOSYOLOJİ İLE TASARIMI BİRLEŞTİRDİM

Sokaktaki çalışmasıyla Sosyoloji ile tasarımı birleştirdiğini söyleyen Adem Akkoç, “Giydiniz şey zaten sizin iç dünyanızı yansıtır. Siniz kişiliğinizi yansıtır.Her tasarımın bir hikayesi vardır”dedi. Sokaktakileri daha samimi bulduğunu anlatan Akkoç,” Ben insanlardan, yaşanmışlıklardan besleniyorum. Ve bunları tasarıma döküyorum. Mesela yokoluş diye bir konsept hazırlayabilirim. Ben bu tasarımda insanların yok olan duygularını, yok olan umutlarını işleyebilirim”diye konuştu.

Üzerindeki ceketi tasarımlarına örnek gösteren Akkoç,“Bu ceket özgürlük. Yeşil tasarım, geri dönüşüm. Atık malzemelerden yapıyorum bu tasarımları” dedi. Daha çok yurt dışından müşterileri olan Akkoç, uluslararası moda etkinliklerine de katılıyor. Üniversitelerde konferans veriyor. Son olarak Faruk Saraç Moda Akademide söyleşi verdi.

GÖZALTINA ALINMADIM

Kendisini marjinal tasarımcı olarak tanımlayan Adem Akkoç, polis tarafından gözaltına alınmadığını, ifade vermeye kendisinin gittiğini, bölgede çalışan tüm polislerin de kendisini tanıdığını anlattı. Gerçekten uyuşturucu satıcısı olsa serbest bırakılmayacağını söyleyen Akkoç, kendisini marjinal tasarımcı olarak tanımlayarak, “Ben uyuşturucu satıcısı değilim, sanatçıyım” sözlerini tekrarladı.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ GENÇ KIZ BAYGIN BULUNMUŞTU

Taksim’de 24 yaşındaki üniversite öğrencisi genç bir kızın baygın bulunmasının ardından çevre esnafı ‘enayi’ dövmeli kahverengi renkli tırnaklı bir kişinin genç kıza uyuşturucu verdiğini iddia etmişti. Bunun ardından kimliğini belirlenen dövmeli şüpheli ifade vermesinin ardından serbest bırakıldı. Genç kızın şikayetçi olmadığı Adem Akkoç’un bunun ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap