Gündem

Enerji Kongresi başladı… Erdoğan’dan ‘Musul’ çağrısı


Gündem

23. Dünya Enerji Kongresi İstanbul’da başladı. 23. Dünya Enerji Kongresi açılış töreninde konuşan Erdoğan, “Bu senenin sonunda çok kritik adımlar atacağız” dedi. Erdoğan konuşmasında Musul’a da değindi. Erdoğan salondaki liderlere, “Musul için gelin birlikte mücadele edelim. Gelin barış için elimizdeki imkanları en iyi şekilde kullanalım” dedi.



Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da düzenlenen 23. Dünya Enerji Kongresi’nde bir konuşma yaptı. “Barış için paylaşalım mesajını tüm insanlığa ulaştırmayı hedefliyoruz” diyen Erdoğan, “Her fırsatta dile getirdiğimiz, Afrika’da enerjiye erişim konusu bu kongrenin önemli gündem maddelerinden biri olacaktır. Bu konuyu Mayıs ayında İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz Dünya İnsani Zirvesi’nde de ele almıştık. Her şeyden önce milletimizin tarihinde sömürgecilik utancının olmadığını altını çizerek ifade etmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Afrika’ya yaklaşımının “çıkar kaygısı” esasına dayanmadığını söyleyen Erdoğan,Biz öncelikle orta ve Kuzey Afrika’yla tarihten gelen bağlarımızı yeniden canlandırmanın peşindeyiz” diye konuştu.