“Enflasyonu her ay dikkatle takip edeceğiz”

0 6

[ad_1]


ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu.


Tüketici Fiyat Endeksi’ne (TÜFE) ilişkin son verilerin iyi geldiğine işaret eden Biden, çekirdek enflasyonun aylık artış hızının son üç aya kıyasla ortalama üçte iki oranında azaldığını altını çizdi.


Biden, “İstihdam arttı ve aylık fiyat artışları düştü. Ekonomik gelişme 40 senenin en süratli seviyesinde artıyor ve işsizlik azalıyor. Bu yüzden ekonomik planımızın işe yaradığını savunuyorum.” dedi.


Zamanı yatırımların da yolda bulunduğunu belirten Biden, Amerikan ailelerinin üstündeki yükü hafifletmek için yapılacaklara ilişkin informasyon verdi.


“Fed’in gerektiğinde uygun önlemleri alacağına güveniyoruz”


Biden, iktisat iyileşmeye devam ettikçe darboğazların ve fiyat artışlarının azalacağını dile getirerek, “Bugün açıklanan TÜFE raporu bu yöne işaret ediyor. Enflasyonu her ay dikkatle takip edeceğiz ve Fed’in gerektiğinde uygun önlemleri alacağına güveniyoruz.” diye konuştu.


Akaryakıt fiyatlarını ele almak için de harekete geçtiklerini bildiren Biden, fiyatların 10 yıl öncesine bakılırsa daha düşük sadece çalışan aileler için sorun yaratacak kadar yüksek bulunduğunu açıkladı.


Biden, Ulusal Iktisat Konseyinin Federal Tecim Komisyonundan Amerikan akaryakıt piyasasını seyretmek için mevcut her aracı kullanmasını ve petrol fiyatlarındaki artışa katkıda bulunabilecek herhangi bir yasa dışı faaliyete müdahale etmesini istediğini belirtti.


Başkan Biden, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütüne de yeni tip koronavirüs salgınında meydana getirilen üretim kesintilerinin tersine çevrilmesi icap ettiğini ilettiklerini söylemiş oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku