TÜRKİYE

Engelli yerine park edenlere 1 günde 11 bin lira ceza kesildi


TÜRKİYE

İstanbul Havalimanı otoparkında engelli yolcular için ayrılan kısımlara park eden araçlara Emniyet Müdüriyeti ekipleri göz açtırmıyor. Trafik …İstanbul Havalimanı otoparkında engelli yolcular için ayrılan kısımlara park eden araçlara Emniyet Müdüriyeti ekipleri göz açtırmıyor. Trafik polisleri bir günde engelli yolcular için ayrılan kısımlara park eden 42 araç sürücüsüne 11 bin lira para cezası kesti.

İstanbul Valiliğinin vilayet umumunda yürüttüğü engelli otoparklarına yönelik kontroller kapsamında, İstanbul Havalimanı Emniyet Büro Müdürlüğü’ne bağlı trafik polisleri, dün terminal otoparkında engellilere ilişkin park sahalarına araçlarını park eden sürücülere yönelik teftiş yaptı. Trafik polisleri yaptıkları pratikte 1 gün içinde engelli yolcular için ayrılan kısımlara park eden 42 araç sürücüsüne 11 bin lira para ceza uygulandı. Trafik Polisleri İstanbul Havalimanı’nda 21 Kasım 2019 tarihinden bu güne kadar 545 araca, engelli vatandaşlara ayrılan park ortamlarına park ettiği için ceza kesti.

YANLIŞ PARK EDEN ARAÇLARIN CAMLARINA BROŞÜR

İstanbul Havalimanı otoparkında engelli vatandaşlar için ayrılan park yerine park eden araçlara trafik polisleri para cezası uygularken, İGA hizmetlileri ise araçların ön camına üzerinde “Lütfen Hürmet Duy” yazan broşür taktı. Aracını Engelli vatandaşlar için ayrılan meydana park ettiği için ceza kesilen bir sürücü aracını almaya gelince önünde trafik polislerini gördü. Yanlış park ettiği için özür dileyen sürücü, ”Özür dilerim. Kusura bakmayın. Maatteessüf otoparkta mekan olmadığı için, buraya bırakmak zorunda kaldık. Birinci kez buraya bıraktım” dedi.

OTOPARK ENGELLİ VATANDAŞLARA 15 GÜN FIYATSIZ

29 Ekim 2018’de hizmete giren İstanbul Havalimanı’nı yekun 40 bin araç kapasiteli otoparka sahip. Bunun 18 bin araç kapasiteli katlı otoparkında ise 907 engelli araç park alanı bulunuyor. Otoparklardan azami 15 güne kadar fiyatsız yararlanmak isteyen engelli vatandaşlar, şahsen araçta bulunmaları ve gerekli evrakları ibraz etmeleri halinde fiyatsız faydalanabiliyorlar.

Engellilerin araçları için ayrılmış olan park konumlarına araç park etmenin cezası 2020 yılı için 327 TL. Cezanın 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda yüzde 25 indirim uygulanıyor.