Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Ensar Vakfı davasında ne karar çıktı?

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Ensar Vakfı davasında ne karar çıktı?
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Ensar Davası’nda ne karar çıktı. Sanık Muharrem B.’ye 508 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Karaman’da Ensar Vakfı ve KAİMDER’a ait kayıt dışı yurtlarda barınan 10 erkek öğrenciye ‘cinsel istismarda’ bulunduğu iddiasıyla tutuklu yargılanan sınıf öğretmeni Muharrem B, toplam 508 yıl, 3 ay hapse çarptırıldı. İlk duruşmada biten davada mahkeme herhangi bir indirime gitmedi. Mahkeme, her mağdur çocuk için ayrı ayrı ceza verdi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Dava sonrasında açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, “Dava burada bitmiyor, zemin hazırlayan illegal yapının ortaya çıkması, yanlışı olan bütün sorumluların ortaya çıkartılması lazım” dedi.

DAVADA NELER OLDU

Karaman’da 10 erkek öğrenciye ‘cinsel istismarda’ bulunduğu iddiasıyla tutuklanan ve hakkında 600 yıla kadar hapis cezası istenen sınıf öğretmeni 54 yaşındaki Muharrem B.’nin yargılanması gerçekleşti.

Sanık Muharrem B.’nin duruşmadaki savunmasında “Ben yapmadım. Polis bana baskı uyguladı. ‘Sen anlat burada ceza almazsın‘ dedi. Ben de anlattım. Ben suçsuzum” dedi.

Duruşmada savcının mütalaasının okunmasına geçildi. Mütalaanın ardından tecavüz sanığı Muahrrem B.’nin son savunması istendi. Savunmasının ardından mahkeme tüm talepleri değerlendirdi ve kararını açıkladı.

 

TECAVÜZ SANIĞI: ALLAH VE RESUL ŞAHİTTİR…

Sanık Muharrem B. son savunmasında, “2 yıl Ensar’da 3 yıl KAİMDER’de kaldım. Aileleri uyardım. İstismar benim döneminde yaşanmadı. Bence de karar önceden verilmiş. Küçük çocuklarla bir arada kalmak ateşten gömlek giymek gibidir. Adil yargılanmadım. İstismarı duyunca müdahale ettim, konuştum, telkin ettim. Allah ve Resul şahittir ben istismar rezilliğine parmak kaldırmadım. Ben çocuklara 7 güzel adamın bütün kitaplarını okuttum.Çok güzide etkinlikler yaptık. Ben bu çocukları 1,5-2 yıldır görmüyorum. Köye gittiğim bir ara çocuklar 5 ay baş başa kaldı. Duyduklarımdan sonra aileleri uyardım. Dernek başkanına ayrılmak istediğimi söyledim ama beni kalmam yönünde zorladı. Beni Ensar Vakfına Ali Bağcı aldı. Ücret almıyordum. Ben para işini sevmem. Dernek mali giderlerini anlamam. Aileler ve çocuklar huzurunda yargılanmak istiyorum” diye konuştu.

Karaman Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 09.30’da başlayan davaya, sanık Muharrem B. tutuklu bulunduğu Ereğli Cezaevi’nden önce güvenlik nedeniyle getirilmeyip SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim) sistemiyle katılacağı söylendi ancak daha sonra adliyeye getirildiği anlaşıldı.

Ensar ile KAİMDER’in de davaya müdahillik talebi mahkeme tarafından kabul edildi.

İnfiale neden olan tecavüz davasının duruşması öncesi kentte geniş güvenlik önlemi alınırken Karaman Valiliği, dava süresinde her türlü basın açıklaması, eylem ve gösteriyi yasakladı.

MAHKEME BAŞKANI: KARARIM HAZIR

CHP’li milletvekilleri Meclis Çocuk İstismarını Önleme Komisyonu olarak duruşmaya kabul edilmelerini istedi. Mahkeme Başkanı ise, milletvekillerinin taleplerine karşılık “Mağdur ailelerini düşünün. Bu iş uzadıkça onlar intihar noktasına gelebilirler. Gizlilik kararı vermemin nedeni biraz da bu aileleri korumak içindir” dedi. Mahkeme Başkanı artık talep almayacağını belirtti.

Mahkeme Başkanı “Sanığın savunmasını alıp bugün karar verebilirim. Benim kararım hazır” açıklamasında bulundu. Sanık Muharrem B. Duruşma salonuna getirildi.

SANIK SUÇLAMALARI REDDETTİ

Duruşmada sanık Muharrem B.’nin ifadesine başlandı. Cinsel saldırı sanığı öğretmenin, ifadesinde tüm suçlamaları reddettiği öğrenildi. Sanık, “Ben yapmadım. Polis bana baskı uyguladı. ‘Sen anlat burada ceza almazsın‘ dedi. Ben de anlattım. Ben suçsuzum” dedi.

“YOUTUBE’DEN, CANLI ÜREMESİYLE İLGİLİ BELGESEL İZLETTİM”

İddianamenin okunmasının ardından savunmasını yapan tecavüz sanığı Muharrem B. eski ifadesinin değiştirerek “Çocuklar kendi aralarında yaptıklarını üstüme yıktı. Beraatımı istiyorum. Çocuklar ve aileleri de buraya gelsin. Onların olduğu bir ortamda yargılanmak istiyorum” dedi. Tecavüz sanığı Muharrem B. “YouTube’den, canlı üremesiyle ilgili belgesel izlettim” dedi.

“BEN ENSAR VAKFINDA TEK SORUMLUYDUM”

Sanık Muharrem B. söz alarak “Ben Ensar Vakfı ve KAİMDER yurtlarında tek sorumluydum”dedi

Sanık Muharrem B.’nin eşi ise “Ben onun görüntüsünden ve duruşundan korkuyorum” diye konuştu.

SANIĞA AKIL SAĞLIĞI YERİNDE RAPORU VERİLDİ

Mağdur çocukların ifadesinin daha önceden alındığını belirten Baro Başkanı Yılmaz, ‘Çocukların ifadeleri alındı. Adli Tıp Raporları hazır. Sanık da SEGBİS ile duruşmaya katılacak. Onun da Adli Tıp Raporu hazır. Akıl ve ruh sağlı yerinde raporu verilmiş. Duruşmanın bugün karara bağlanacağını tahmin ediyoruz’ dedi.

1 AVUKAT GÜÇLÜKLE İKNA EDİLDİ

Oktay Yılmaz, sanığı savunmak için de Karaman Barosu’na kayıtlı hiçbir avukatın kabul etmediğini, ancak CMK gereği bir avukat arkadaşlarını güçlükle ikna edip, sanığın avukatlığını üstenmek zorunda kaldığını belirtti.

600 YILLA YARGILANIYOR

Mağdurlardan 7’sine tecavüz, 2’sine cinsel istismar, 1’ine de müstehcen görüntü izletip taciz etmekten 600 yıla yakın hapsi istenen sanık Muharrem B., ‘kasten yaralama’ ‘çocuğu müstehcen yayınları okumaya ve seyretmeye teşvik’, ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’, ‘cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyet yoksun kılma’, ‘çocuğun cinsel istismarı’ suçlamalarından bugün Karaman Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün yargılanıyor. Kapalı oturum olarak yapılan duruşmaya basın mensupları da alınmadı.

Karaman Ağır Ceza Mahkemesi bugünkü duruşma öncesinde, peş peşe yapılan ön duruşmalarla mağdur çocukları dinledi ve mağdurların ifadelerini aldı. Görüntüye alınan mağdur çocukların anlattığı olaylar, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile tutuklu olduğu Ereğli Cezaevi’nden katılacak Muharrem B.’ye sorulacak.

ENSAR VAKFI DA MÜDAHİL OLDU

Duruşmayı izleyen isimlerden biri olan CHP PM Üyesi, Hukuk İşleri Sorumlusu Av. Sera Kadıgil Barolar, bakanlık ve ENSAR ile KAİMDER’in davaya müdahil olduğunu belirterek Twitter’dan“Barolar ve katılma talebi olan diğer kurumlardan tek tek avukat isimleri alınıyor. Eğitim İş, Çocuk Dernekleri ve siyasi partilerin katılma talebi reddedildi. Barolar, bakanlık ve ENSAR ile KAİMDER müdahil! Ensar ve Kaimder müdahillik talebi kabul edildi! Baya baya kendi evlerinde tecavüze uğrayan çocukların davasını mağdur olarak takip edecekler.” diye yazdı.

Duruşmayı izleyen bir diğer isim olan CHP Sosyal Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık ise, Twitter’dan Duruşmanın kapalı yapılmasına karar verildiğini, milletvekili, STK ve şahısların gözlemcilik talebinin de reddedildiğini bildirdi.

ENSAR VAKFI TABELASINA KAMUFLAJ

Duruşma nedeniyle kentin girişlerinde polis, kente giren araçları durdurup , tek tek kimlik kontrolü yapıldı ve üst aramasından geçirildi. Adliye çevresinde yaklaşık 3 kilometrelik alan ise polis tarafından demir bariyerlerle çevrildi.

İddianamede adı geçen Ensar Vakfı’nın, Karaman Şubesi binasındaki tabelalar ise binaya Türk bayrağı asılarak kamufle edilmeye çalıştı.

Adliyeye girmek isteyenler sabahın ilk saatlerinden itibaren kimlik ve üst aramasından geçirilerek içeri alınmaya başlandı. Adliye önünde, çevre il ve ilçelerden gelen takviye polis ekipleri ve TOMA’larla yoğun güvenlik önlemi alındı.

VALİLİKTEN YASAKLAMA

Karaman Valiliği de duruşma nedeniyle, davanın devam ettiği süre boyunca Karaman il sınırları içerisinde her türlü toplanma, basın açıklaması, toplantı, gösteri yürüyüşü, miting, oturma eylemi, stant açma, çadır kurma gibi etkinliklerin yasaklandığınıresmi internet sitesinden duyurdu.

Karaman’da kentin en önemli okullarından Gazi Mustafa Kemal İlkokulu’ndan görevli sınıf öğretmeni Muharrem B., Ensar Vakfı ile Karaman İmam Hatip Okulları Mezunları Derneği’ne (KAİMDER) ait kayıt dışı yurtlarda barınan 10 erkek öğrenciye ‘cinsel istismarda’ bulunduğu iddiasıyla geçen 5 mart günü tutuklandı.

BİRLEŞİK HAZİRAN HAREKETİ EYLEMİNE POLİSTEN MÜDAHALE

İzmir’de, Ensar Vakfı’nın kapatılmasını isteyen Birleşik Haziran Hareketi üyelerinin basın açıklamasına polis müdahale etti, 8 kişi gözaltına alındı.

Konak Meydanı, Başbakanlık ofisi yakanlarında Birleşik Haziran Harekete üyeleri, basın açıklaması yapmak istedi. Buna izin vermeyen polis, grubun dağılmaması üzerine müdahalede bulundu. Polis, grup içerisinden, 8 kişiyi gözaltına aldı.

Odatv.com

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap