Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Erciş’te bomba yüklü kamyonet ele geçirildi

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Erciş’te bomba yüklü kamyonet ele geçirildi
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Van’ın Erciş İlçesi’nde bomba yüklü bir kamyonet ele geçirildi. Patlayıcı yüklü kamyonet, kontrollü infilak ettirildi. Patlayıcının imha edilmesi sırasında büyük bir toz bulutu ve gürültü oluştu. Patlama sesi yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki Erciş ilçe merkezinden bile duyuldu.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Sabahın erken saatlerinde tali bir yoldan gelerek Erciş- Patnos Karayolu’na çıkan plakasız Isuzu marka bir kamyonet, 7. kilometrede bulunan Nişancı Köyü yakınlarında durduruldu.

Kamyonette çok sayıda sanayi tüpü kullanılarak hazırlanan bomba ele geçirilirken, ismi açıklanmayan sürücü gözaltına alındı.

Karayolu çift şeritten ulaşıma kapatılırken, bölgeye bomba imha uzmanları sevk edildi.

Güvenlik önlemleri ile tamaman kapatılan bölgeye kimse yaklaştırılmazken, bomba yüklü olduğu belirtilen kamyonet ile Kocapınar Jandarma Karakolu arasında ise yaklaşık 3 kilometrelik bir mesafenin bulunduğu belirtildi.

KAPAN ATILARAK DURDURULMUŞ

Sabaha karşı saat 03.00’de yakalanan aracın daha önce takipte olduğu ve kapan atılarak durdurulduğu belirtildi. Aracın içerisinde ise 24 sanayi tüpü bulunduğu, bu tüplerin de patlayıcı ile güçlendirildiği kaydedildi.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, söz konusu araçta yaklaşık 3.5 ton patlayıcının bulunduğu bildirildi.

VALİLİLİKTEN BOMBALI ARAÇLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Van Valiliği jandarma ekipleri tarafından ele geçirilen bombalı araçla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, İl Jandarma Komutanlığı’nın yürüttüğü istihbari çalışmalar sonucu bomba yüklü kamyonetin ele geçirildiği belirtilerek şöyle denildi:

“İl Jandarma Komutanlığımızca yürütülen istihbari çalışmalar neticesinde, bölücü terör örgütüne müzahir şahıslar tarafından bombalı araç eyleminde kullanılmak üzere plakasız, kırmızı renkli bir kamyonetin hazırlandığı tespit edilmiştir. Söz konusu araç, 20.04.2016 günü, Erciş – Patnos Karayolu üzerinde Erciş İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağlı unsurlar tarafından durdurulmak istenmiş, dur ihtarına uymayarak kaçmaya çalıştığı sırada yola atılan lastik patlatan ile durdurulmuştur. Araç sürücüsü şahsın, araçta bomba yüklü olduğunu beyan etmesi üzerine, Erciş – Patnos Karayolu trafiğe kapatılarak, uzman ekipler tarafından gerekli imha çalışması ve bahse konu eylem girişimiyle ilgili şahısların yakalanması için operasyon başlatılmıştır. Araçta yapılan incelemede, başları kesilmiş ve siyah poşetle izole edilmiş vaziyette, içi patlayıcı madde ile doldurulmuş ve patlayıcı düzeneği hazırlanmış 25 adet sanayi tüpü, 25 adet jelikan (büyük bidon) içerisinde akaryakıt, amonyum nitrat ve 3 adet büyük kaya parçası ele geçirilmiştir. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması, mevcut huzur ve güven ortamının devam ettirilmesi, devletimizin ve milletimizin her türlü terörist tehdidi ve saldırıdan korunması maksadıyla her türlü tedbir Valiliğimizce alınmaktadır.”

BOMBALI ARAÇ BOŞ ARAZİDE İMHA EDİLDİ

bombalı araç

Van Jandarma Komutanlığı’nın yürüttüğü istihbarat çalışmaları sonucu takibe alınan ve kaçmaya çalıştığı sırada yola kapan atılarak durdurulan patlayıcı yüklü kamyonet, kontrollü infilak ettirildi.

İçerisinde patlayıcı düzeneği hazırlanmış 25 adet sanayi tüpü, 25 akaryakıt dolu büyük bidon, amonyum nitrat ve 3 adet büyük kaya parçası bulunan kamyonet, alınan geniş güvenlik önlemleri altında çekici yardımıyla yoldan yaklaşık 2 kilometre uzakta arazide güvenlik için iş makineleriyle açılan çukura çekildi.

PATLAMA ERCİŞ’TEN DUYULDU

Kontrollü olarak infilak ettirilen kamyonetteki patlayıcının imha edilmesi sırasında büyük bir toz bulutu ve gürültü oluştu. Patlama sesi yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki Erciş ilçe merkezinden bile duyuldu.

Patlayıcı yüklü kamyonetin imha edilmesinden sonra güvenlik güçleri rahat bir nefes alırken, olay nedeniyle trafiğe kapatılan Erciş- Patnos karayolu ise yeniden ulaşıma açıldı.

(Hürriyet)

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap