Erdal Aktuğ, Aktaş’ın ’23 milyonluk hediyesi’ni gündeme getirdi!

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım ayı Olağan Toplantısı’nda gündem dışı söz alan CHP Grup Sözcüsü ve Mudanya Belediye Başkan Aday Adayı Erdal Aktuğ, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a geçtiğimiz günlerde ulusal TV ve gazetelerde yer alan “23 milyonluk hediye alımı iddialarını” sordu.

Başkan Aktaş, ‘sosyal yardımları da içeren 23 milyon TL’lik harcama konusunun yerel seçimler öncesinde şahsına ve partisine zarar vermek adına gündeme getirildiğini söyleyerek, haberde harcama kalemlerinin abartıldığını ve hediyelik eşya ile sınırlı tutulduğunu fakat bu giderlere kadın derneklerinden öğrencilere, ihtiyaç sahiplerinden kamu kurumlarına kadar onlarca alanda verilen desteğin de dahil olduğunu’ belirtti.

AKTUĞ SAYIŞTAY RAPORLARINI DA SORDU

Başkan Aktaş’ın ve bürokratlarının bütçeyi doğru yönetemediğini öne süren Aktuğ, Sayıştay raporuna da değinerek, “2017 yılı içerisinde 25 milyon 205 bin 561 liralık diğer belediyelere, dernek ve benzeri kuruluşlara yapılan yardım adı altındaki sermaye transferi, bu kadar çok borcu olan bir belediye için çok büyük rakam! Nereye yapıldı bu ödeme? Hangi derneğe? Hangi Belediye’ye?” diye sordu.

Aktaş, Aktuğ’un sorusu üzerine, “Yaptığımız tüm işlerde özenli olmaya çalışıyoruz. Yapılacak yardımlardan tutun da sponsorluk konularına kadar itinalı davranmaya çalışıyoruz. Tüm birimlerden eksik aksak nedir tüyo almaya çalışıyorum. Yapılan yardımlar tamamıyla iyi niyetle yapılmış kamu kurumlarının ihtiyacını karşılamak ya da bir spor kulübünün ihtiyacını görmek için yapılmıştır.” diye konuştu.

Aktuğ, öte yandan, yine Sayıştay raporunda yer alan konulardan, “borçlanmalar için İçişleri Bakanlığı’ndan izin alınmaması sebebiyle mevzuata aykırılık olduğuna ve taşınmazların kira süresi sonuçlanınca ihale yapılmadan sözleşme süresinin uzatıldığına” da değinerek, önümüzdeki günlerde gerçekleşecek 2019 yılı bütçe ve faaliyet görüşmelerinde CHP Meclis Grubu olarak konuyu detaylarıyla ele alacaklarını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boyacı Ustası