Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Erdal Can Alkoçlar Kimdir?

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Erdal Can Alkoçlar Kimdir?
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Erdal Can Alkoçlar 7 Temmuz 1986 doğumlu Türk mucit, bilimadamı ve IP temelli proje yatırımcısıdır.

Erdal Can Alkoçlar, Metehan Yeşil ile birlikte Mas İlaç Ar-Ge adlı şirketin kurucu ortağı ve genel başkanıdır. Alkoçlar, 143’ uygulanmış olan ve 282’si araştırma sürecinde olan 425 patentin tek mucididir; 44 tanesi ise mevcut PCT (Patent İşbirliği Antlaşması) korumasındadır. Günümüzde de NOVIR ve FLUVOL markaları altında piyasada bulunan ilk flavonol glikozit esaslı antiviral bileşenin mucidi olan Alkoçlar, T.C. Besin, tarım ve Hayvancılık Bakanlığı onaylı 21 biçimülasyona sahiptir. Alkoçlar, Türkiye’nin bankacılık tarihinde ilk teyit edilen; biroldukça ulusal banka tarafından geçerli ve öncelikli çek-senetler ve teminat varlıkları olarak onaylanan ilk ilaç içerikli patent serisinin sahibidir. Alkoçlar, Türkiye’de tek şahıs olarak en büyük oranda ilaç içerik patentinin gerçek sahibi ve başvuranıdır. 67 anti-kanserojenik biçimülasyon, 101 Anti-viral biçimülasyon ve 23 metabolik düzenleyici bileşenin patentine sahiptir.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Alkoçlar ve onun önceki Ar-Ge ekibi, 154’ten fazla metilprotodiosin türevi; boy uzamasından (oral versiyonla ilgili biçimülasyondan elde edilmiş tutarsız neticelara rağmen) yardımcı kanser terapilerine kadar nörojenez miyojenez benzer biçimde çok çeşitli tedavisel alanlarda kullanılan analoglar bulmuş ve patentini almıştır. Alkoclar, heksacoumaroil-protobiyosit türevinin ve etkili Core GLC NAC III inhibe edici özelliklere sahip bileşenlerinin kolay elde etme yöntemlerinin tek mucididir.

Alkoçlar, 19 PGE-1 mRNA açıcı kas düzenleyicilerinin marka lisansına sahiptir. Bu maddeler öncelikle yanıkları tedavi etmek, hem oral aynı zamanda deri içinden uygulanan formülasyolar olarak cinsel işlev bozukluğunu tedavi etmek için kullanılmaktadır. [1] Orta Doğu bölgesinde yaygın olarak kullanılan ve kas kuvvetini artırıcı özelliklere sahip bir miyotropik biçimülasyon olan MYOSTIL, yukarıda bahsedilen araştırma ve geliştirme süreçlerinin önemli bir sonucu olarak gösterilmiş ve düşünülmüştür.

MYOSTIL’in Lipoliz ve Trenbelone açısından ve bu anabolik iki maddenin yokluğuyla hacim kazanmıştırrması açısından Proviron ile karşılaştırılabilir tesiri nedeniyle daha sonrasında yurt içindeki vücut geliştirme yarışmalarından ve diğer atletik yarışmalardan yasaklanmasına neden olacak olan akut oral doz protokolü ile Hakan Gümüş ve Gürsel Yanardağ da dahil olmak üzere biroldukça ünlü Türk vücut geliştiricisinin, sırasıyla % 43 ve % 47,7’ye varan bir güç artışına haiz olduğu resmen tespit edilmiştir.

Alkoçlar, sildenafil dahil olmak üzere iyi malum birçok pde5 inhibitöründen daha güçlü PDE5 ve PDE4 baskılayıcı özelliklere sahip olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış flavonol glikozit türevlerine bağlı on iki 3,7-bis (2-hidroksietil) PCT onaylı patentine sahiptir. [2] Alkoçlar ve Yeşil, tahmini değeri 3.320.000.000 ABD Doları olan 100’den fazla anti-viral biçimülasyon ve moleküler patent başvurusunun mülkiyetini elinde bulundurmaktadır (emsal bankanın kıymetlendirme kıymeti esas kıymet tahmini olarak alınmıştır).

Çeşitli hukuk davalarına karşı devam etmekte olan bir hukuk mücadelesi söz konusudur ve Alkoçlar “haksız rekabet avantajı” sağlayan 3,7-bis (2-hidroksil) flavonoidler ve glikopiranosit türevlerinin Yeşil & Alkoçlar patentli kolay üretim yöntemlerine ilişkin birkaç hukuki sürecin içindedir.

Novir (™), daha önce bahsedilen antiviral formülasyon, BM sıhhat denetim komisyonunun gözetimi altında olan Ebola kriziyle ilgili olarak Sierra Leone’ye yardımcı bir tedavi oldu. 10 Ebola hastası Novir kullandı*ve kritik ilk 96 saatte hayatta kalmayı başardı; katılımcıların hiçbiri yaşamını kaybetmedi. Tedavi sırasında ve sonrasında önemli bir yan tesir gözlemlenmedi. Bu süreç, YeşilAlkoclar Ar-Ge yetkilileri ile temasa geçtikten sonrasında Sierra Leone devletinin Moskova büyükelçisi John Sahr Yambasu tarafından başlatıldı. * Novir, Türkiye’de ve Kazakistan, Bulgaristan, Yunanistan, İtalya, Azerbaycan, Türkmenistan ve Macaristan dahil olmak üzere 23 ülkede ruhsatlandırma aşamasındadır.

Alkoclar, 1900’den fazla antiviral steroidal laktonun, psödalkaloidin, protoalkaloidin, furostanol saponinin ve furostanol glikozitin patent başvurusunun hak sahibidir. Alkoçlar ve Yeşil,ateşe dirayetli ve güçlü radyo dalgası yayıcı özelliklere sahip silikon bazlı 4 katmanlı bir kaplama olan HYA4312’nin ortak sahibi ve isimlendirilmiş mucididir. Alkoçlar, spor takviye ürünleri şirketi Biotest’e karşı Alkoçlar’a ilişkin çeşitli patentlerin olası ihlali ile ilgili hukuki savaşım sürdürmektedir. [3] Alkoclar ve Yesil’in sahip olduğu çeşitli patent başvurularında etken bileşen olan 3,7-bis (2-hdyroxyethyl) icaritin’e verilen yeni isim Noricaritin, geçtiğimiz günlerde 5240-95-9 CAS numarasıyla Chemical Abstract Services tarafından onaylanmıştır.

Alkoçlar, 2014 yılında maksimum patent başvurusu sayısına haiz 4.Isim olduğu için Türk Patent Enstitüsü tarafınca verilen 4. ödülün sahibi olmuştur. [2] Alkoçlar, 2016 ve 2019 senelerında Türkiye yılın Bilim İnsanı Ödülü’nü almış, daha sonra DMW (Avrupa Diplomatlar Birliği) ve EBCA (Avrupa İş Kulübü) tarafınca 2020 Avrupa senenin Genç Bilim İnsanı Ödülü’ne de aday gösterilmiştir.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap