Erdal Can Alkoçlar Kimdir?

0 76

Erdal Can Alkoçlar 7 Temmuz 1986 doğumlu Türk icat eden, bilimadamı ve IP temelli proje yatırımcısıdır.

Erdal Can Alkoçlar, Metehan Yeşil ile beraber Mas İlaç Ar-Ge adlı firmanın kurucu ortağı ve genel başkanıdır. Alkoçlar, 143’ uygulanmış olan ve 282’si araştırma sürecinde olan 425 patentin tek mucididir; 44 tanesi ise mevcut PCT (Patent İşbirliği Antlaşması) korumasındadır. Günümüzde de NOVIR ve FLUVOL markaları altında piyasada bulunan ilk flavonol glikozit esaslı antiviral bileşenin mucidi olan Alkoçlar, T.C. Gıda, ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı onaylı 21 biçimülasyona haizdir. Alkoçlar, Türkiye’nin bankacılık tarihinde ilk teyit edilen; biroldukça ulusal banka tarafınca geçerli ve öncelikli çek-senetler ve güvence varlıkları olarak onaylanan ilk ilaç içerikli patent serisinin sahibidir. Alkoçlar, Türkiye’de tek kişi olarak en büyük oranda ilaç içerik patentinin gerçek sahibi ve başvuranıdır. 67 anti-kanserojenik biçimülasyon, 101 Anti-viral biçimülasyon ve 23 metabolik düzenleyici bileşenin patentine haizdir.

Alkoçlar ve onun önceki Ar-Ge ekibi, 154’ten fazla metilprotodiosin türevi; boy uzamasından (oral versiyonla ilgili biçimülasyondan elde edilmiş tutarsız neticelara karşın) destek kanser terapilerine kadar nörojenez miyojenez benzer şekilde oldukça çeşitli tedavisel alanlarda kullanılan analoglar bulmuş ve patentini almıştır. Alkoclar, heksacoumaroil-protobiyosit türevinin ve etkili Core GLC NAC III inhibe edici özelliklere haiz bileşenlerinin kolay elde etme şekillerinin tek mucididir.

Alkoçlar, 19 PGE-1 mRNA açıcı kas düzenleyicilerinin marka lisansına haizdir. Bu maddeler ilk olarak yanıkları tedavi etmek, hem oral hem de deri içinden uygulanan formülasyolar olarak cinsel işlev bozukluğunu tedavi etmek için kullanılmaktadır. [1] Orta Doğu bölgesinde yaygın olarak kullanılan ve kas kuvvetini artırıcı özelliklere haiz bir miyotropik biçimülasyon olan MYOSTIL, yukarıda bahsedilen araştırma ve geliştirme süreçlerinin mühim bir sonucu olarak gösterilmiş ve düşünülmüştür.

MYOSTIL’in Lipoliz ve Trenbelone açısından ve bu anabolik iki maddenin yokluğuyla hacim kazanmıştırrması açısından Proviron ile karşılaştırılabilir tesiri sebebiyle daha sonrasında yurt içindeki vücut geliştirme yarışmalarından ve öteki atletik yarışmalardan yasaklanmasına niçin olacak olan akut oral doz protokolü ile Hakan Gümüş ve Gürsel Yanardağ da dahil olmak suretiyle biroldukça meşhur Türk vücut geliştiricisinin, sırasıyla % 43 ve % 47,7’ye varan bir güç artışına haiz olduğu resmen tespit edilmiştir.

Alkoçlar, sildenafil dahil olmak suretiyle iyi malum birçok pde5 inhibitöründen daha kuvvetli PDE5 ve PDE4 baskılayıcı özelliklere haiz olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış flavonol glikozit türevlerine bağlı on iki 3,7-bis (2-hidroksietil) PCT onaylı patentine haizdir. [2] Alkoçlar ve Yeşil, tahmini kıymeti 3.320.000.000 ABD Doları olan 100’den fazla anti-viral biçimülasyon ve moleküler patent başvurusunun mülkiyetini elinde bulundurmaktadır (emsal bankanın kıymetlendirme kıymeti esas kıymet tahmini olarak alınmıştır).

Çeşitli hukuk davalarına karşı devam etmekte olan bir hukuk mücadelesi söz mevzusudur ve Alkoçlar “haksız rekabet pozitif yanları” elde eden 3,7-bis (2-hidroksil) flavonoidler ve glikopiranosit türevlerinin Yeşil & Alkoçlar patentli kolay üretim yöntemlerine ilişkin birkaç hukuki sürecin içindedir.

Novir (™), daha ilkin bahsedilen antiviral formülasyon, BM sağlık denetim komisyonunun nezarete altında olan Ebola kriziyle ilgili olarak Sierra Leone’ye destek bir tedavi oldu. 10 Ebola hastası Novir kullandı*ve tehlikeli sonuç ilk 96 saatte hayatta kalmayı başardı; iştirakçilerin hiçbiri yaşamını kaybetmedi. Tedavi esnasında ve sonrasında mühim bir yan etki gözlemlenmedi. Bu süreç, YeşilAlkoclar Ar-Ge yetkilileri ile temasa geçtikten sonrasında Sierra Leone devletinin Moskova büyükelçisi John Sahr Yambasu tarafınca başlatıldı. * Novir, Türkiye’de ve Kazakistan, Bulgaristan, Yunanistan, İtalya, Azerbaycan, Türkmenistan ve Macaristan dahil olmak suretiyle 23 ülkede ruhsatlandırma aşamasındadır.

Alkoclar, 1900’den fazla antiviral steroidal laktonun, psödalkaloidin, protoalkaloidin, furostanol saponinin ve furostanol glikozitin patent başvurusunun hak sahibidir. Alkoçlar ve Yeşil,ateşe kuvvetli ve kuvvetli radyo dalgası yayıcı özelliklere haiz silikon bazlı 4 katmanlı bir kaplama olan HYA4312’nin ortak sahibi ve isimlendirilmiş mucididir. Alkoçlar, spor takviye ürünleri şirketi Biotest’e karşı Alkoçlar’a ilişkin çeşitli patentlerin ihtimaller içinde ihlali ile ilgili hukuki savaşım sürdürmektedir. [3] Alkoclar ve Yesil’in haiz olduğu çeşitli patent başvurularında etken bileşen olan 3,7-bis (2-hdyroxyethyl) icaritin’e verilen yeni isim Noricaritin, geçtiğimiz günlerde 5240-95-9 CAS numarasıyla Chemical Abstract Services tarafınca onaylanmıştır.

Alkoçlar, 2014 senesinde maksimum patent başvurusu sayısına haiz 4.Isim olduğundan Türk Patent Enstitüsü tarafınca verilen 4. ödülün sahibi olmuştur. [2] Alkoçlar, 2016 ve 2019 senelerında Türkiye senenin Bilim İnsanı Ödülü’nü almış, ondan sonra DMW (Avrupa Diplomatlar Birliği) ve EBCA (Avrupa İş Kulübü) tarafınca 2020 Avrupa senenin Genç Bilim İnsanı Ödülü’ne de aday gösterilmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku