Erdoğan: Eli kanlı diktatörlerin peşini bırakmayacağız

İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi’nin açılış programında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mülteci sorununa ilişkin, “Yardımların finansmanında uluslararası toplum açısından bazı sıkıntılar ve sorumluluktan kaçma eğilimi görüyoruz” dedi. “Bunu tecrübe eden ülke çok acı bir şekilde Türkiye’dir” diyen Erdoğan, “Sığınmacılar için yaptığımız harcamalar 10 milyar doları aşmışken, uluslararası toplumun katkıları 455 milyon dolarda kaldı. Bu zirvenin dönüm noktası olmasını diliyorum” ifadesini kullandı. Erdoğan, “Eli kanlı diktatörlerin peşini bırakmayacak, insanlığa karşı suçların cezasız kalmaması için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“3 milyonun üzerinde Suriyeli ve Iraklı mülteciyi misafir ediyoruz. Bu iltica, bu sığınma süreci devam etse dahi, büyük bir tehditle karşı karşıya kalan kim olursa olsun kapımızı hiçbir zaman insanlığa kapamayacağız. Bunu özellikle belirtmek istiyorum. İnsani yardımlarımızın ve insani kalkınma yardımlarımızın 2014 toplamı 6,4 milyar dolar olarak kesinleşti. Bu rakam her geçen yıl artıyor. Bu süreçte küresel insani yardım sisteminin tüm yönlerini görme, aksaklıkları, eksiklikleri bizzat inceleme imkanı bulduk.

“Mevcut sistem yetersiz kalıyor. Sorunlara çözüm üretemeyen sistemin yükünü sadece belli ülkeler çekiyor. Herkes elini taşın altına koymalıdır. Küresel yardım sistemini insanı merkeze alan yeni bakış açısı gerekiyor. Birkaç dolarlık sıtma örtülerini, basit aşıları dahi gönderemeyen bir sistemde sorun var demektir. Bizler, liderler ve uluslararası toplumun sorumlu fertleri olarak ancak ortak ilkeler ve amaçlar doğrultusunda çalışırsak başarılı olabiliriz.

“Sayın genel sekreterin sunduğu insani gündem bu bakımdan son derece önemlidir. Yeryüzünde yaşanan acıların önüne geçilmesi için her şeyden önce mevcut çatışmaların sona erdirilmesini, yenilerinin önlenmesini sağlamalıyız. Arabuluculuk çalışmalarını sürdürüyoruz, sürdüreceğiz.

“Eli kanlı diktatörlerin peşini bırakmayacak, insanlığa karşı suçların cezasız kalmaması için elimizden geleni yapacağız. Yerlerinden edilen kadınlara, çocuklara, engellilere ve diğer tüm mazlumlara daha fazla yardımcı olacağız. Yardımlara bağımlılığın azaltılması için, her milletin kendi ayakları üstünde durmasını temin edecek ezber bozan bir çalışma tarzına ihtiyaç var. Türkiye, kurumlarıyla insani ve kalkınma yardımlarını el ele yürüterek farklı bir model ortaya sunmaya çalışıyor.

“Yardımların finansmanında uluslararası toplum açısından bazı sıkıntılar ve sorumluluktan kaçma eğilimi görüyoruz. Bunu tecrübe eden ülke çok acı bir şekilde Türkiye’dir. Sığınmacılar için yaptığımız harcamalar 10 milyar doları aşmışken, uluslararası toplumun katkıları 455 milyon dolarda kaldı. Bu zirvenin dönüm noktası olmasını diliyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boyacı Ustası