Erdoğan’dan Almanya’daki Türk seçmenlere çağrı: Bu partilere oy vermeyin

0
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Almanya’daki Türk seçmenlere çağdıra bulundu, çağrısında Türk seçmenlere bazı partilere oy vermeyin çağrısı yaptı. “”Almanya şu anda işte 25-30 gün sonra yapılacak olan seçim için adeta SPD ve Hristiyan Demokratlar olarak ‘Türkiye’yi ne kadar hırpalarsak o kadar içeride fazla oy alırız’ havasına düşmüşlerdir. Ben de Almanya’daki bütün soydaşlarıma diyorum ki sakın bir yanlışa düşüp de bunları desteklemeyin. Ne Hristiyan Demokratları ne SPD’yi ne Yeşilleri. Bunların hepsi Türkiye düşmanıdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını Yıldız Hamidiye Camii’nde kıldığı cuma namazı sonrası gazetecilerin sorusunu yanıtlayan Erdoğan, Almanya ile yaşanan gerginliğe ilişkin açıklamalarda bulundu.

Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmemesini istediğine ilişkin açıklamalarına ilişkin sorulan soruya cevap verdi. “Türkiye’nin tansiyonu düşürmek gibi bir sorumluluğu ve zorunluluğu yoktur. Eğer bu konuda bir sorunlu aranıyorsa bunun baş sorumlusu Almanya’nın ta kendisidir Almanya şu ana kadar iç siyaseti çekişmelerini Türkiye ve bazı Avrupa ülkelerini yanına alarak bu sürece taşımıştır. Almanya, Avrupa Birliği müktesebatına uymayan bir ülke konumuna düşmüştür” açıklamasında bulundu.

“BUNLARI DESTEKLEMEYİN”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir vize konusu olmuştu, Avrupa Birliği sözünde durmamıştı. Aynı şekilde mültecilerle ilgili Türkiye’ye ödeme vaadinde bulunduklarını zaten biliyorsunuz verdikleri para bizim bütçemize bir katkıda bulunmadı. 3 artı 3 milyar euro gibi bir söz vermişlerdi. Bu parayı zaten vermediler bir de şu ana kadar arazide kullanan rakam 825 milyon euro’dur. Bizim harcadığımız miktar ise 30 milyar euro’yu geçmiş durumda. Avrupa Birliği bu noktada verdiği vaadi yerine getirdi mi? Getirmedi. Şu anda Almanya ne konuşuyor? Almanya şu anda işte 25-30gün sonra yapılacak olan seçim için adeta SPD ve Hristiyan Demokratlar olarak “Türkiye’yi ne kadar hırpalarsak seçimlerde o kadar oy alırız” havasında. Ben de Almanya’da yaşayan bütün Türk soydaşlarıma sesleniyorum ve diyorum ki, sakın bir yanlışa düşüp bunları desteklemeyin. Ne Hristiyan Demokratları ne SPD’yi ne Yeşilleri… Bunların hepsi Türkiye düşmanıdır. Orada şu anda Türkiye’ye karşı düşmanlık yapmayan siyasi partilere gerekli desteği verin. Birinci parti, ikinci parti olmaları önemli değil, onlara verin. Çünkü bu bir yerde artık Almanya’da yaşayan tüm vatandaşlarımın bir onur mücadelesidir. O soylu mücadeleyi demokratik haklarını kullanmak suretiyle vermelerini tavsiye ediyorum” diye konuştu.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku