Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Erdoğan’ın Diplomasında Çelişki İddiası!

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Erdoğan’ın Diplomasında Çelişki İddiası!
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

YSK’nin paylaştığı diplomadaki fakülte ismiyle Cumhurbaşkanlığı’nın sitesinde yer alan Erdoğan’ın özgeçmişindeki fakülte isimlerinin birbirini tutmaması dikkat çekti.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre ,YSK, HDP’nin talebini değerlendirerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘diplomasının’ görüntüsünü paylaştı. YSK’nin paylaştığı diplomada Erdoğan’ın okuduğu üniversitenin adı “Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi” olarak belirtiliyor. Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesinde ise Erdoğan’ın özgeçmişinin yazıldığı bölümde üniversite isimlerinin aynı olmaması dikkat çekti.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Cumhurbaşkanlığı.gov.tr’de Erdoğan’ın biyografisinin bulunduğu bölümde eğitim bilgileri “Üniversiteyi Marmara Üniversitesi İktisadî ve Ticarî Bilimler Fakültesi’nde okuyan Erdoğan, bu okuldan 1981 yılında mezun oldu” şeklinde yer alıyor. YSK ve Cumhurbaşkanlığı sitesinde bulunan bilgilerin çelişiyor olması Erdoğan’ın diploma tartışmalarına bir yenisini ekledi.

HDP: TAKİPÇİSİYİZ

HDP, YSK’nin Erdoğan’ın diploması olarak belirttiği belgeyi Twitter hesabından paylaşarak, “Diplomanın gerçek olup olmadığına ilişkin hukuki başvurularımız devam edecek” yazdı.

Yüksek Seçim Kurulu, eski hakim Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üniversite diplomasının incelenmesi için yaptığı başvuruyu ise reddetmişti.

1982’DE DEKAN OLMUŞ

Erdoğan’ın diplomasında dekan olarak ismi geçen Ömer Faruk Baturel‘in biyografisine bakıldığında 1982’de Marmara Üniversitesibe dekan olduğu görülüyor.

Oysa Erdoğan’ın diplomasında mezuniyet tarihi olarak 1981 yazıyor.

REKTÖR DE 1982’DE GÖREVE BAŞLAMIŞ!

Erdoğan’ın diplomasında rektör olarak ismi geçen Prof Dr. Orhan Oğuz’un biyografisinde de 1982’de göreve başladığı yazıyor.

Ömer Faruk Baturel’in biyografisi şöyle:

Ömer Faruk Batırel (d. 13 Ekim 1944, Gaziantep), Türk maliyeci akademisyen.

Liseyi 1963 yılında İstanbul Erkek Lisesi’nde, yüksek öğrenimini 1967 yılında İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde (İİTİA) tamamlamıştır. 1973 yılında Maliye bilim dalında doktorasını yapmış, 1973-1974 eğitim ve öğretim yılında İngiltere’nin York Üniversitesinde doktora sonrası eğitim görmüş, 1976 yılında Maliye doçenti olmuş ve 1981 yılında profesörlüğe yükseltilmiştir.1982-1992 yılları arasında Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığı yapmıştır. 1992 ve 1996 yıllarında iki dönem üst üste seçildiği Marmara Üniversitesi Rektörlüğünden 1999 yılında istifa etmek zorunda kalmıştır. 1993-2007 yılları arasında Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü Başkanı olarak görev yapmıştır. 2003-2007 yılları arasında Bakanlar Kurulu kontenjanından YÖK üyeliği görevini yürütmüştür. 2005-2007 yılları arasında YÖK Üyesi sıfatıyla Kırgızistan – Türkiye Manas Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği görevinde bulunmuştur. Hâlen İstanbul Ticaret Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak ders vermektedir.”

Prof Dr. Orhan Oğuz’un Biyografisi Şöyle;

Orhan Oğuz (1923, Eskişehir, Türkiye), Türk siyasetçi.

İlk, orta ve lise eğitimini Eskişehir’de tamamladı. İstanbul Yüksek İktisat ve Ticaret Okulu’nu bitirdi. Paris Üniversitesi’nde (Sorbon) Doktora yaptı. İktisat profesörüdür. Anadolu Üniversitesi’nin temelini oluşturan Eskişehir İTİA’ (EİTİA) nın kurucusudur.

1969-1971 yılları arasında 3. (XIV) ve 4. (XV) Dönem Eskişehir Milletvekilliği ile Milli Eğitim Bakanlığı, 1978 yılında İstanbul İTİA Başkanlığı, 1982-1992 yılları arasında Marmara Üniversitesi Rektörlüğü, 28 Şubat süreci sonrasında Mart 1997 tarihinde RTÜK başkanlığı görevine getirilmiştir. Bu görevini Aralık 1997’de istifa edene kadar devam ettirdi. RTÜK başkanlığı görevine getirilmiş olan üçüncü kişidir. Evli ve iki çocuk babasıdır. Eskişehir’de kendi adında bir Anadolu lisesi bulunmaktadır.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap