Erkeklerin yetişkinliğe taşıyabileceği ‘gençlik laneti’

0

Çoğumuz için gençlik yıllarımız, sevgiyle baktığımız bir şeydir. Daha kolay zamanlardı. Faturamız, sorumluluğumuz yoktu ve dürüst olmak gerekirse, eylemlerimizin birkaç sonucu vardı. Farkında olmasak da, dünya umurumuzda değildi.

Ama kesinlikle gençliğimizde geride bırakmaktan mutlu olduğumuz şeyler var. Gariplik. Uyum için baskılar. Hormonlar (ve bununla birlikte gelen her şey!).

Çoğunlukla, geride bırakmayı tercih edeceğimiz bir şey varsa, sivilceler ve sivilcelerdir. Bununla birlikte, birçok genç erkek ve kadın için yetişkinlikte de devam eden bir şeydir.

Aslında akne , 15 ila 24 yaşları arasındaki Avustralyalıların yüzde 85’ini etkiler. Çoğu insan için, 8 ila 10 yıl içinde temizlenir. Ancak, etkilenen insanların yarısı için bir süre yetişkinliğe devam eder.

Bu özellikle, genellikle doktora gitmeye veya ciltleri için tedavi aramaya isteksiz olan genç erkekler için bir sorundur .

Bununla birlikte, sivilcenin ciddiye alınması gereken bir durum olduğunu ve erken müdahalenin tedavinin anahtarı olduğunu söylüyor.

Uzmanlar yıllar boyunca akneli birçok hastayı tedavi etti. Şimdi , ülke çapında sivilceleri olan insanlara yardım etmeye devam ediyor ve onlar gizli, rahat ve kolay erişilebilir bir hizmet sunduğu çevrimiçi erkek sağlık platformları ile çalışıyor.

Akne, yaşları ne olursa olsun, hastalar için son derece üzücü olabileceğini söylüyor. Ayrıca oldukça geniş olabilir, bazı durumlarda yüzlerini, boyunlarını, sırtlarını ve hatta göğüslerini bile kaplayabilir. Tedavi edilmezse uzun vadeli sonuçları olabilir.

 

 

Bu bilgiyle bile birçok erkek hala yardım aramak için mücadele ediyor. Doktorlar bunun bazen kötü deneyimlerden veya geçmişte üstesinden gelmek için yapılan başarısız girişimlerden kaynaklandığını söylüyor.

Uzmanlar, “Bazı hastalar sivilcelerinin iyi tedavi edilmediğini düşünüyor ve birçok hasta da sivilceleri hakkında gerçekte neler yapabileceğimizi bilmiyor” diyor.

“Birçoğu bunun gençlik yıllarının normal bir parçası olduğunu düşünüyor ve bu nedenle tedavi ettirmiyor. Ancak tedavi edilmeyen akne, dışarı çıkmak istemeyen ve denemeye çalışan bazı insanlarda (özellikle de) büyük sosyal kaygıya neden olabilir. her zaman örtbas etmek için” diye anlatıyorlar..

“Ayrıca bazı hastalarda rahatsızlık ve ağrıya neden olabilir. Ağır vakalarda uzun süreli kalıcı yara izine bile neden olabilir. Bu yüzden insanların sivilcelerini iyi ve doğru tedavilerle tedavi etmeye büyük inancımız var.”

Akne, cildi etkileyen çeşitli durumlar için bir şemsiye terimdir. Genel olarak akne, inflamatuar ve inflamatuar olmayan akne olarak ayrılabilir.

Beyaz nokta ve siyah nokta, iltihaplanmayan sivilcelerdir ve daha az şiddetli olarak kabul edilir. Genellikle topikal ve reçetesiz tedavilerle tedavi edilebilir.

İltihaplı akne ise daha şiddetli olarak kabul edilir. Enflamatuar papüller, püstüller, nodüller ve kistleri ifade eder. Ayrıca pigmentinizde yara izi ve değişikliklere yol açması daha olasıdır.

 

 

Akne, bezlerde aşırı miktarda sebum (yağ benzeri bir madde) üretildiğinde ortaya çıkar ve cildinizdeki gözeneklerin tıkanmasına neden olur.

Gözenek tıkandığında, birikme tahrişe neden olur ve bağışıklık sisteminizin bölgeye bakteri göndermesini ister.

Tıkanan gözenek bakteri ile enfekte olursa, irinle dolu kabarık, kırmızı bir yumru oluşturur. Bakteri çoğaldığında kızarıklık, şişme ve iltihaplanmaya neden olur.

Aknenin genellikle hormonal faktörlerin ve genetiğin bir kombinasyonundan kaynaklandığı anlaşılmaktadır. Ancak stres, yağlı cilt ürünleri kullanımı ve diyet faktörleri gibi dış etkenler de tetikleyici olarak görev yapabilir.

Ancak Uzmanlar, gerçek şu ki, her sivilce vakası biraz farklıdır. Tedavileri ve tetikleyicileri hastadan hastaya değişir. Bu nedenle, sizin için doğru tedaviyi bulabilmeleri için Uzman aracılığıyla bir doktorla konuşmalısınız. Fiziksel olarak bir doktora görünmek zorunda kalmadan telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan birkaç soruyu yanıtlamak kadar kolaydır.

Genel olarak konuşursak, çoğu insanın akne tedavisine yardımcı olmak için alabileceği en iyi önleyici adımlardan ikisinin günlük yüz temizliği ve hafif, yağlı olmayan bir güneş koruyucu kullanmak olduğunu söylüyor.

“Sivilce tedavisi söz konusu olduğunda, hastalarıma her zaman onu bir piramit gibi gördüğümü söylerim” diye açıkladı.

“En altta günlük temizlik ve güneş kremi olurdu. Ardından topikal tedavileriniz gelir. Bunun üzerine düşük doz antibiyotik kullanabilirsiniz. 

“Bununla bağlantılı olarak, haftada bir peeling kullanmak, bazen LED ışıkları kullanmak faydalı olabilir ve akne tedavisinde de yüz bakımı yapmak faydalı olabilir.”

 

 

İnsanların göz önünde bulundurması gereken diğer şeyler arasında, ciltlerine uygun bir nemlendirici bulmak için bir doktor veya eczacıyla konuşmak; diyetlerinde şeker ve süt ürünlerini azaltmak; ve egzersiz, meditasyon veya nefes egzersizleri gibi stresi yönetmenin yollarını bulmak.

Ancak Uzmanlar, aknenin bireyselleştirilmiş bir durum olduğunu ve bunun için tek bir çözüm olmadığını vurguluyor. Bu nedenle, ister Online uzman  ister direkt bir doktor aracılığıyla olsun, profesyonel yardım almanın önemli olduğunu söylüyor.

“Sivilcenizle ilgili endişeleriniz varsa, genel pratisyeninize, hatta hafif akneli kişilere danışmalısınız… çünkü daha az şiddetli olduklarında tedavi etmek, daha şiddetli olduklarından çok daha kolaydır” dedi.

Uzmanlar ayrıca insanların pandemi sırasında sivilcelerinin kontrolden çıkmasına izin vermemenin önemli olduğunu söyledi. Sırf en yakınınızdaki Kliniğe gitmek istemeyebilirsiniz diye, seçeneklerinizin tükendiği anlamına gelmez.

“Biliyorum, insanların muhtemelen düşündükleri şeylerden biri, ‘Pekala, COVID sırasında sivilcem hakkında konuşarak doktorumun zamanını boşa harcamayacağım’ veya… COVID’e yakalanma konusunda endişeliyiz… ancak bu noktada Online muayene gibi bir hizmet çok faydalı olabilir” dedi.

“İnsanları ayrı ayrı tedavi edebiliyoruz ve onlar da sivilceleri hakkında tele-sağlık yoluyla bir doktorla konuşabiliyorlar.”

Online muayene yapan klinikler, erkeklere nitelikli doktorlara ve klinik tedavilere kolay erişim sağlar ve bunu kendilerine uygun bir zamanda ihtiyatlı bir şekilde yapmalarına olanak tanır.

 

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku