Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Erken Seçim Oltası

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Erken Seçim Oltası
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

“Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bahçeli, “Bu anayasa değişikliğinin Meclis’te referandum yolu açık olarak kabul edileceği görülüyor. Görüşmelerde özellikle gerilim stratejisi izleniyor. Böyle devam etmemesi lazım. Meclis’teki gerilim referandum sürecinde Türkiye geneline yayılabilir. Kabul ve ret lotosu oynanıyor. MHP’ye yapılan haksızlık, doğru bulmuyorum. MHP çatlıyor gibi ifadeler kullanılıyor bunları kabul etmiyorum. Oylamada ani iniş çıkış beklemiyorum. Dönüş beklemiyorum artış olabilir. Fireyi mercekle aramak lazım. Anayasa Meclis’ten geçmezse parlamento yenilenmeli. Meclis çalışamaz hale gelir” dedi.”

Mhp lideri 3 kasım 2002 seçimlerinin tarihinin de belirleyicisi değil miydi keza 2015 seçimlerini’de hatırlarsınız sonuçların ardından aynı akşam ikinci bir seçimin dillendirilmesi ama Türkiye’nin siyasi çıkmazlara girdiği bu günlerde kendi milletvekillerini deyim yerindeyse tehdit etti.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Dün akşam gelen açıklamayla Chp grup başkan vekilinin Mhp lideri’nin bu yukarıdaki çıkışına şöyle cevap verdi:

“Sayın Genel Başkanımızın varlığında, Genel Başkanımızın talimatlarıyla, bugün böyle bir rejim değişikliğine kalkışmaktansa, bugün akşam gelecek bir erken seçim kararına Cumhuriyet Halk Partisi tam destek veriyor.”

Öncelikle böyle bir siyasi yaklaşım Türkiye şartlarında gerçek ötesi.Her türlü gücü elinde bulunduran Akp’nin bu fikre olumlu bakması akıl alır bir iş olmaz.Bu yaklaşım denize yemsiz olta atalım da belki balık tutarız gibi bir yaklaşım.15 senedir hiç erken seçim yaşamamış Akp kritik bir referandum öncesi, mecliste tekmeli tokatlı, saksılı kavgalar yaşanırken böyle bir erken seçim riski göze alabilir mi? Bu yüzden Chp’nin bu çıkışının hiçbir anlamı yok.

Öteki yandan eğer kamuoyuna böyle bir açıklama yapılıyorsa bunun manası iyi düşünülmeli, Türkiye 2014 yılında Cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında Chp ile Mhp’nin keza Mhp’nin oy oranı daha düşük olmasına rağmen Mhp’nin daha önde olduğu bir ortaklıkla bir çatı aday çıkardı.Bu isim “Ekmelettin İhsanoğlu”ydu.İhsanoğlu başarısız bir kampanya ile halka tanıtılmaya çalışıldı ama eğer burada böyle bir çıkış yapılıyorsa eğer, tabanınıza şunu söylüyorsanız; Hazırlanın erken seçime gidiyoruz.Bu karar biz Mhp liderine güvenmiyoruz ama tabanına güveniyoruza varıyor.Peki, iki yıl önce 2014 yılında denediniz onu.

Eğer meclisin dikmen kapısı önündeki yaşananlar destekleniyorsa burada, halka böyle bir çağrı yaptıktan sonra millet vekilleri de gereğini yerine getirmek zorunda.Halkı oraya toplayarak insanlara önderlik yaparak falan bitirilmez.Bu erken seçim çıkışıyla çıkılmamalı halkın karşısına.İnsanlar artık ciddiye almıyor bu tür açıklamaları hatta gülüyorlar.

Böyle bir çıkış yapmak için başka bir partiden destek bekleniyor olmalı, Mhp’nin tabanına oynanıyor. Tamam ama Mhp’nin tabanıyla girilen seçimde zaten büyük bir başarısızlık elde edildi.Bu çıkış hem Mhp genel başkanının hem de Akp’nin komisyon başkanı Mustafa Şentop’unkinden ayrı tutmak zorundayız çünkü bu gerçekçiliğin tamamen kaybolduğu anlamına geliyor. Diğer yandan da Chp tarafında bu çıkış sosyal medyadan desteklenmeye çalışılıyor.Türkiye siyasetinde büyük bir dram yaşanıyor.Türkiye medyasının neredeyse tamamı biat içindeyken böyle bir çıkış Türkiye’de muhalif siyasetin çıkmaza girdiğini girdiğini gösteriyor.

Chp tarafından böyle bir çıkışın karşılığı olmadığını görmek ve önlem almak gerekiyor zira bu bir saçmalık. İnsanları ikna etmeyi bırakın bu çıkış insanları siyasetten uzaklaştırıyor ve umutsuzluğa sevk ediyor.Üstelik bunu sadece Chp’liler değil genel başkanınıza güvenmiyoruz dediğiniz Mhp tabanını da umutsuzluğa sevk ediyor. Chp’ye yakın olan Mhp’lileri de kaçırır böyle bir çıkış, “Aman biz bulaşmayalım.” derler.

Bu gün siyaset bunu mu bekliyor, bunu mu arıyor? “Sizi baskılamıyoruz.” denirken İnsanların hayatları bu kadar baskılanmışken gösterilecek umut bu mudur? Sokağa çıkıp halka bir şeyler anlatmaya çalışan Chp’li kitlenin bu çıkışa ne diyeceği düşünüldü mü? Daha Ekmeleddin İhsanoğlu’yla yaşanılan büyük başarısızlığın üstünden üç yıl geçmemişken bide üstüne iki gün önce yaşanan çay faciyasından sonra bunu söylemek nedir? Türkiye siyasetinde sadece liderin takım tutar gibi desteklendiği bu oluşumdan çıkılmalı.Eğer böyle devam ederse bu dar yapının içinde çırpınmaya devam ederiz.İnsanları umut aradığı siyaset, zerre umut vermiyor insanlara.Eğer umut olmazsa gelebildiğimiz nokta en fazla böyle çıkışlar oluyor.

Rejimin değiştirildiği bu günlerde böyle zorlama bir çıkış gösterilirse insanlar size güler ama bu, sağdada soldada siyasetin ne kadar sığ yapıldığını gösteriyor.Hiçbir anlamlı söz edilmiyor sadece gün kurtarılıyor. Chp’nin bir strateji ayağı yok mudur?Böyle mi yapılıyor siyaset?Böyle bir gündemde sadece seçim mi öne sürülebiliyor?Bu mudur Chp’nin elindeki kartı?Siyaset tamamen bir umutsuzluk olmaya başlıyor üstelik sadece solda değil aynı zamanda sağda da gidişat aynı.Bunun tek çözümü yeni bir yapı ama Türkiye’de gerçekleşen bu sığ siyaset ikliminde bu çok zor. Sağ tarafta kendi vekillerini sürekli tehdit eden bir siyaset güdüyor.”Eğer bu anayasa geçmezse sen vekilliği rüyanda bile göremezsin.”diye.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap