Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Erken seçim takvimi belli oldu: Resmi Gazete’de yayınlandı

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Erken seçim takvimi belli oldu: Resmi Gazete’de yayınlandı
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Resmi Gazete‘nin mükerrer sayısında yayımlanan YSK kararına göre, cumhurbaşkanlığı adaylığı için başvurular 1 Mayıs’ta başlayacak, seçmenler  tarafından aday gösterilenler için gerekli 100 bin imzanın 4-9 Mayıs tarihlerinde  toplanması gerekecek, seçmenler bu süre içinde ilçe seçim kurullarına imza  verecek.

Siyasi partiler, cumhurbaşkanı adaylığı başvurularını 5 Mayıs saat  17.00’ye kadar yapabilecek.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

İttifak yaparak seçime katılma kararı alan siyasi partilerin genel  başkanlarının imzalarını içeren ittifak protokolünün YSK’ya teslim edilmesinin  son günü 6 Mayıs olacak.

Cumhurbaşkanı geçici aday listesi 10 Mayıs’ta Resmi Gazete’de  yayımlanacak ve itirazlar başlayacak.

İtirazlar 11 Mayıs saat 17.00’ye kadar yapılabilecek. YSK, itirazları  12 Mayıs’ta karara bağlayacak. 13 Mayıs’ta ise Cumhurbaşkanı kesin aday listesi Resmi Gazete’de yayımlanacak ve Cumhurbaşkanı seçimi propaganda dönemi  başlayacak.

Siyasi parti genel merkezlerinin seçime katılacakları seçim  çevrelerine ait aday listeleri, YSK’ye 21 Mayıs’ta en geç saat 17.00’ye kadar  verilecek. Bağımsız milletvekili adaylığı için il seçim kurullarına yapılacak  başvurunun son günü de 21 Mayıs olacak.

Seçim takviminin daha sonraki önemli aşamaları ise şöyle:

7 Haziran: Gümrük kapılarında ve yurt dışında oy verme işlemi  başlayacak.

8 Haziran: İl Seçim Kurullarınca miting alanları belirlenecek,  cumhurbaşkanı adayları, siyasi partiler ve bağımsız adaylara duyurulacak.

13 Haziran: Başvuran cumhurbaşkanı adayları ile siyasi partilerin  radyo ve televizyonda yapacakları propaganda konuşmalarının yayın ve zaman  sıralarının belirlenmesi için ad çekilecek.

14 Haziran: Propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları  başlayacak.

17 Haziran: Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları başlayacak.  Seçmen bilgi kağıtlarının seçmene dağıtımı tamamlanacak.

19 Haziran: Yurt dışında oy verme işlemi sona erecek.

23 Haziran: Seçim propagandası saat 18.00’de sona erecek.

24 Haziran: Oy verme günü. Seçim yasakları saat 24.00’te sona erecek.  Cumhurbaşkanı seçimi geçici sonuçları ilan edilecek. (saat 23.59)

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap