Ersin Tatar’dan Türkiye’ye dil uzatanlara tepki

0 7

[ad_1]

son dakika haberi KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar: “Sulh Harekatı ile Anavatan Türkiye’ye dil uzatanlar, zamanı gerçekleri çarpıtmaya devam ediyorlar”
dedi.

Tatar, Kıbrıs Sulh Harekatı’nın 47. yıl dönümü dolayısıyla Dr. Fazıl Minik Bulvarı’nda düzenlenen “20 Temmuz Sulh ve Özgürlük Bayramı” töreninde konuştu.

Tatar, Kıbrıs Türk halkını aydınlığa, özgürlüğe ve bağımsızlığa kavuşturan 20 Temmuz 1974 Sulh Harekatı’nın, 47. yıldönümünü bir kez daha büyük bir coşku ve heyecanla kutlandığını, bununla birlikte kutsal Kurban Bayramı’nın da birinci gününü algı edildiğini dile getirerek “Bu vesileyle bu zamanı günde kalpleri bizimle atan, Anavatan Türkiye’deki kardeşlerimizin, halkımızın ve dünyanın dört bir yanında bizleri izleyen tüm İslam aleminin kutsal Kurban Bayramı’nı yürekten kutlar, sıhhat ve esenlikler dilerim.” ifadelerini kullandı.

Zürih ve Londra anlaşmaları ile Türk ve Rum halklarının eşit kurucu ortaklığında kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin sadece 3 yıl sürdüğünü hatırlatan Tatar, Kıbrıs Cumhuriyeti’ni “Enosis’e sıçrama tahtası” olarak değerlendiren Rum liderliğinin Kıbrıs Türk halkının imha planı olarak malum Akritas Planı’nı hazırlarken Anayasa’da Türklere tanınan haklar da ayaklar altında çiğnendiğini, Makarios’in Türk ulusunun Kıbrıs’taki uzantısı olan Kıbrıs Türk halkının etnik temizliği sonuçlanmadan Enosis hedefinin tamamlanamayacağını açık açık söylediğini kaydetti.

Tatar, 20 Temmuz 1974 sabahının erken saatlerinde, Mehmetçiğin Girne sahillerine ayak bastığını hatırlatarak Kıbrıs Türk halkının ve mücahitlerin, Mehmetçikle kucaklaşmasını, luk gözyaşlarını ve yaşananları unutmanın mümkün olmadığını söylemiş oldu.

KIBRIS BARIŞ HAREKATI İLE CUNTA YÖNETİMİ YIKILDI

“Kıbrıs Sulh Harekatı gerçekleşmeseydi, ikinci bir Girit faciası yaşanacak, bölgenin en stratejik yeri olan Kıbrıs, Yunanistan’a ilhak edilecek, Türkiye’nin cenup sahilleri kuşatma altına alınacaktı.” ifadesini kullanan Tatar, Sulh Harekatı ile cunta yönetiminin yıkıldığını, Yunan halkının özgürlüğüne ve demokrasiye kavuştuğunu, darbeye karşı çıkan Rumların da katliamdan kurtulduğunu, Kıbrıs Adası’nda hem Türklere hem de Rumlara sulh ve istikrar ortamı oluşturulduğunu kaydetti.

Tatar, 1974’ten bu yana asla kan dökülmediğine ve barışın tesis edildiğine dikkati çekerek şu değerlendirmeyi yapmış oldu:

“Fakat ne yazık ki tüm bu yaşananlara karşın Sulh Harekatı ile Anavatan Türkiye’ye dil uzatanlar, zamanı gerçekleri çarpıtmaya devam ediyorlardı. Dış güçler ile bazı çevreler Türkiye’yi ‘işgalci’ olarak gösterme çabalarını sürdürmektedir. Sadece Kıbrıs’ta esas işgalci, EOKA terör örgütünü organize eden, Akritas Planı’nı hazırlayan, faşist darbeyi gerçekleştiren ve Kıbrıs Cumhuriyeti’ni ısrarla bir Rum devletine dönüştürmek isteyen Yunanistan’ın ta kendisidir.”

KAPALI MARAŞ’I AÇMA KARARI

Kıbrıs’ın bir parçası olan Kapalı Maraş’ı açma kararının yıllardan beridir mallarına ve mülklerine gidemeyen eski sakinlerinin ve hak sahiplerinin mülklerinin iadesini mümkün kılacağını ve son aşama mühim bir açılım olduğuna dikkati çeken Tatar, “Gayemiz, buradaki mağduriyeti gidermektir. Kapalı Maraş açılımı, Taşınmaz Mal Komisyonu üstünden iyelik haklarına saygılı ve hukuka uygun bir halde gerçekleştirilecektir. Bu çerçevede, Bakanlar Kurulumuz tarafınca kabul edilen kararla Kapalı Maraş’ın yüzde 3,5’ine karşılık eden bölgenin, askeri bölge statüsü kaldırılarak Maraş açılımımızın ikinci aşamasına geçilecektir. Bu adımla iade talebiyle başvuran hak sahiplerine, Taşınmaz Mal Komisyonu’nun bu yönde bir karar vermesine olanak sağlanacaktır.” dedi.

“Kıbrıs Adası çevresinde kıta sahanlığımızdaki naturel kaynaklara eşit gerçek sahibi olarak Anavatan Türkiye ile beraber haiz çıkma kararlığı içerisindeyiz.” ifadesini kullanan Tatar, Mavi Vatan’ın, Anavatan Türkiye ile aralarındaki bağları perçinleyen, Doğu Akdeniz’deki ulusal çıkarlarının korunmasında, hak ve hukuklarının müdafaasında oldukça mühim bir stratejik boyut bulunduğunu dile getirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku