Gündem

Esnafa, ‘öğrenciye etek satmayın’ uyarısı


Gündem

Marmaris’teki bir liseye bu yıl başlayan öğrencilere etek satılmaması için esnafın uyarıldığı iddia edildi. Bir esnaf, “Bize ‘Sipariş vermeyin’ dendi. Satışı durdurduk” dedi. Okul idaresi iddiaları reddettiMuğla Marmaris’te Halıcı Ahmet Urkay Anadolu Lisesi’ne bu yıl başlayan 9’uncu sınıf öğrencilerine etek satılmaması için esnafa uyarı yapıldığı iddia edildi. ‘Etek uyarısı’ okulda yasak duyurusu olmamasına rağmen velilerin alışverişte etek talep ettiğinde, “Sıkıntılı durum var, satamayız” yanıtıyla karşılaşmaları ile ortaya çıktı.

Marmaris’te bazı esnaflar velilere etek satışını durdurdu. Veliler nedenini sorduklarında ‘Okuldan 9’uncu sınıflar için satılmayacak uyarısı’ geldiğini belirtti. Etek satışını durduran esnaflar da, okulların açıldığı dönemde okuldan bazı kişilerin gelerek okul kıyafetleri arasında etek siparişi vermemeleri için uyarıldıklarını ifade etti. Kendilerine artık 9’uncu sınıflarda etek giyilmeyeceğinin söylendiğini aktaran esnaflar, “Sipariş vermedik. Gelen müşterilere ‘Yok’ diyoruz” ifadelerini kullandı.

Esnaflar ‘uyarıyı’ anlattı

Bir esnaf, “Bizim bildiğimiz sadece 9’uncu sınıflara yönelik bir uygulama. Diğer sınıflar etek giyebiliyor. Geçen senelerde alınan etekleri öğrenciler giymeye devam edebiliyor” dedi. Bir diğer esnaf, “Bize etek getirtmeyin. Boşuna sipariş vermeyin, dendi. Ama giyilmesini yasaklıyoruz gibi bir ifade kullanılmadı. Alacak olsak alır satarız ancak uyarıdan sonra almadık” diye konuştu.