Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyon geriledi

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyon geriledi
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

 

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Euro Bölgesi’nin şubat ayı yıllık enflasyonuna ilişkin öncü verileri yayınladı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Buna göre, Euro Bölgesi’nde ocak ayında yüzde 1,4 olan yıllık enflasyon, şubatta beklentiler dahilinde yüzde 1,2’ye geriledi.

Enflasyonun şubatta düşük kalmasında enerji fiyatlarında yaşanan yıllık yüzde 0,3’lük düşüş etkili olurken, son üç ayın en düşük enflasyonu olması dikkati çekti. Bölgede enflasyon Aralık 2019’da yüzde 1,3 olarak açıklanmıştı.

Euro Bölgesi’nde şubat ayındaki enflasyonun ana bileşenlerine bakıldığında, en yüksek yıllık enflasyon yüzde 2,2 ile gıda, alkol ve tütün ürünlerinde gerçekleşti. Bunu yüzde 1,6 ile hizmetler izledi.

Öte yandan, Euro Bölgesi’nde para politikasını yürütmeden sorumlu olan Avrupa Merkez Bankası (ECB), bölgede fiyat istikrarını sağlamak için yüzde 2’nin hemen altında, yüzde 2’ye yakın seviyede enflasyon hedefliyor.

ECB Yönetim Konseyi’nin 13 Mart’ta toplanarak faiz oranlarına ilişkin kararını vermesi beklenirken, şubatta düşük kalan enflasyon ve koronavirüsün artan ekonomik etkisi, yatırımcıların bankadan bölge ekonomilerini desteklemek için yeni teşvikler beklemesine yol açması da dikkati çekti.

 

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap