Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Evcil hayvanı olanlar zelzelede anında ne yapmalı? (Peşinden koşmayın)

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Evcil hayvanı olanlar zelzelede anında ne yapmalı? (Peşinden koşmayın)
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Hayvanların içgüdüleri kişilerden güçlü olsa da bilim kişileri hayvanların sarsıntısı daha evvelce varsayım edebildiği konusunda kesin bir kanıya varabilmiş değil.

Zelzeleler evvelce bilininceye kadar, her an zelzele olacak üzere yaşamak zorunda olduğumuzu her gün meydana gelen sarsıntılarla görüyoruz. Evet, kedi ya da köpeğimizle zelzeleye yakalandığımızda ne yapacağız? 

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Hürriyet gazetesinden Serhat Demirel’in haberine nazaran, en başta, sarsıntı anında kaybolması ihtimaline rağmen, alanını kolaylıkla tespit edebilmek için mikroçip taktırmak kural. Üzerinde ismi ve sizin telefon numaranız olan bir künyeyi boynuna asmanız da. Başkaca içinde birinci yardım seti, sargi bezi, aşı karnesi, birkaç gün yetecek kadar mama ve su, battaniye olacak bir sarsıntı çantası da hazırlamalısınız. Bir de zelzele anında evcil hayvanlarınız hanede ancak siz dışarıdaysanız, bu türlü durumlarda meskeninize gidip bakabilecek birisini belirlemelisiniz.

PEŞİNDEN KOŞMAYIN

Gelelim zelzele anında ne yapacağınıza… Bilirkişilere nazaran, kedi ve köpeklerin de kişiler üzere kendilerini himaye içgüdüleri olduğu için evvel siz kendi güvenliğinizi sağlayın, onlar bir yolunu bulup kendilerini inançlı hissedecekleri noktaya sığınırlar. Şayet peşinden koşup onu yakalamaya kalkarsanız, ikiniz birden tehlikeye girebilirsiniz.

Zelzeleye dışarıda yakalanırsanız da tek yapmanız gereken şey, şayet köpeğinizin tasması takılıysa, onu yakınıza çekip ona sarılarak kendinizi de himayeye alıp beklemek. Bu durumda şayet tasaya kapılıp elinizden kurtularak kaçarsa peşinden koşmayın. O tekrar inançlı bir yana kaçacak, ortalık sakinleşince sizi bulacaktır.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap