Facebook, kesinti için üzgün olduğunu söyleyerek neyin yanlış gittiğini açıklıyor

Facebook, Instagram ve Whatsapp ile birlikte platformun milyarlarca kullanıcısını vuran Pazartesi gecesi şimdiye kadarki en uzun kesintisinden sonra özür diledi.

0

Sosyal medya devi, saat 23:31’de Twitter’a bir açıklama yaparak, yaklaşık altı saat süren benzeri görülmemiş kesintiden etkilenen milyonlarca kullanıcıya ‘bizimle birlikte oldukları için’ teşekkür etti.

Facebook mühendisliği yaptığı açıklamada, “Dünyanın dört bir yanındaki bize güvenen büyük insan ve işletmeler topluluğuna: üzgünüz” dedi.

‘Uygulamalarımıza ve hizmetlerimize erişimi yeniden sağlamak için çok çalışıyoruz ve şimdi tekrar çevrimiçi olduklarını bildirmekten mutluluk duyuyoruz. Bizimle birlikte olduğunuz için teşekkür ederiz.’

Facebook, dünya çapında bir milyardan fazla insan tarafından kullanılan birden fazla platformu etkileyen ve önceki birçok kesintiden çok daha uzun süren sorun için ‘hatalı bir yapılandırma değişikliği’ suçladı.

Facebook’un hisse fiyatı kesintinin ortasında %4,9 düştü ve bu, bir muhbirin ABD’de yaptığı bir röportajda şirketin kamu yararı yerine kendi çıkarlarına öncelik verdiğini iddia etmesinin ertesi günü geldi.

Kesinti izleyici Downdetector sadece yarım saat içinde yaklaşık 150.000 rapor aldığında, ağ sorunları 4.30 civarında başlamıştı.

 

 

Kullanıcılar Pazartesi akşamı geç saatlerde Facebook ve Instagram’a erişebildiler, WhatsApp gece yarısından hemen sonra hizmetlerinin ‘yavaş ve dikkatli’ geri yüklendiğini söyledi.

Saat 3.30’da WhatsApp, hizmetlerinin ‘geri döndüğünü ve %100’de çalıştığını’ doğruladı.

Facebook personelindeki bazı personelin Pazartesi günü karargahlarına girmekte zorlandığı ve bir dizi ağ sorunuyla karşı karşıya olduğu bildirildi.

Hem Whatsapp hem de Instagram’ın sahibi olan Facebook, yaptığı açıklamada, “Mühendislik ekiplerimiz, veri merkezlerimiz arasındaki ağ trafiğini koordine eden omurga yönlendiricilerindeki yapılandırma değişikliklerinin bu iletişimi kesintiye uğratan sorunlara neden olduğunu öğrendi.

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku