Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Facebook tırmanıyor, Twitter yine zararda

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Facebook tırmanıyor, Twitter yine zararda
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Yılın ilk çeyreğindeki kârını geçen yıla kıyasla yüzde 195 oranında artıran Facebook, farklı şirketleri satın alma politikasını sürdüreceğini duyurdu. Şirket aynı dönemde aktif kullanıcı sayısını da yüzde 15 artırdı. Böylece toplam aktif kullanıcı sayısı 1.65 milyara ulaştı.

Geçen yılın ilk çeyreğinde 3.5 milyar dolar gelir elde eden Facebook, bu yıl aynı dönemde 5.2 milyar dolar gelire ulaştı. Geçen yıl bu dönemde 512 milyon dolar kâr elde eden şirket bu yılın aynı dönemdeyse 1.5 milyar dolarlık kâr elde etti.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Şirketin gelirlerinin büyük bölümü reklamdan geliyor. Bu dönemde cep telefonu reklam gelirleri, Facebook’un toplam reklam gelirlerinin yüzde 82’sini oluşturdu.

Facebook, farklı şirketleri satın alma politikasını sürdüreceğini açıkladı. Facebook bazı şirketleri satın alıp yatırım yapmıştı. Instagram, 2012 yılında Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alınmıştı.

Bu arada Facebook’tan yapılan açıklamada Mark Zuckerberg’in hisselerini satacağı ancak şirket üzerindeki kontrolünü yitirmeyeceği yeni bir yapılanmaya gidileceği de belirtildi.

Twitter yine zararda

Twitter ise, 2016’nın ilk çeyreğinde 79 milyon dolar zarar etti. Twitter’ın ilk çeyrek sonuçlarını açıklamasının ardından borsadaki hisselerinin değeri yüzde 13 düştü.

Twitter, 2016’nın birinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Şirketin geliri, analistlerin 678 milyon dolar beklentisinin gerisinde, 595 milyar dolarda kaldı. 79 milyon dolar zarar eden Twitter’ın ilk çeyrek sonuçlarını açıklamasının ardından borsadaki hisselerinin değeri de yüzde 13 geriledi.

Dünyadaki toplam kullanıcı sayısı yüzde 3 artarak 310 milyona ulaşan Twitter’ın ABD’deki aktif üye sayısı ise 65 milyonda kalarak bu çeyrekte de artmadı. Şirket ayrıca kullanıcılarının yüzde 80’inin platforma mobil cihazlardan bağlandığını duyurdu.

Şirket, 2014’ün son çeyreğinde 361,3 milyon dolar, 2015’in son çeyreğindeyse 710 milyon dolar gelir elde etmişti.

 

 

KAYNAK : Milliyet

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap