Facebook ve Instagram, yaklaşık altı saatlik kesintiden sonra kısmen yeniden bağlanıyor gibi görünüyor

Facebook ve Instagram, Pazartesi öğleden sonra, küresel bir kesintiye yaklaşık altı saat sonra kısmen küresel internete yeniden bağlandı. Günlük yaklaşık 2 milyar aktif kullanıcısı olan Facebook hisseleri, ihbarcı raporunun ardından düşüşle açıldı ve Pazartesi günü öğleden sonra ticaretinde %5,3 düşüşle daha da geriledi.

0

Facebook ve Instagram , Pazartesi öğleden sonra, küresel bir kesintiye yaklaşık altı saat sonra kısmen küresel internete yeniden bağlandı. Facebook ve WhatsApp ve Instagram uygulamaları Doğu saatiyle öğlen saatlerinde karardı.

17:45 ET’ye yakın, bazı Facebook kullanıcıları sosyal medya uygulamasına kısmi erişim kazanmaya başladı.

Kesinti, Pazar günü bir ihbarcının şirketi defalarca nefret söylemini ve yanlış bilgiyi kısıtlamak yerine kâra öncelik vermekle suçlamasının ardından sosyal medya devine ikinci darbe oldu.

Günlük yaklaşık 2 milyar aktif kullanıcısı olan Facebook hisseleri , ihbarcı raporunun ardından düşüşle açıldı ve Pazartesi günü öğleden sonra işlemlerinde %5,3 düşüşle daha da düştü.

Teknoloji hisselerinde daha geniş bir satışın ortasında, neredeyse bir yıl içinde en kötü günlerini yaşıyorlardı.

 

Facebook, Instagram ve WhatsApp küresel kesintiden etkilendi!

 

Sosyal medya devi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar için çevrimdışı olduğunu ve en uzun kesintilerinden birinin ardından hizmetleri geri yüklemek için çabaladığını söyledi.

 

Sosyal medya devi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar için çevrimdışı olduğunu ve en uzun kesintilerinden birinin ardından hizmetleri geri yüklemek için çabaladığını söyledi.

 

Kesinti Doğu saatiyle (1600 GMT) öğlen saatlerinde başladı ve hizmet henüz dört saatten fazla bir süre sonra geri yüklenmedi.

Pazar günü, bir muhbir Facebook’u nefret söylemini ve yanlış bilgiyi kısıtlamak yerine tekrar tekrar kâra öncelik vermekle suçladı .

Firmanın sahibi Instagram ve WhatsApp. Günlük yaklaşık 2 milyar aktif kullanıcısı olan Facebook hisseleri, hafta sonu ihbarcı raporunun ardından düşüşle açıldı ve Pazartesi günü öğleden sonra ticaretinde %5,3 düşüşle daha da düştü.

Pazartesi günü teknoloji hisselerinde daha geniş bir satışın ortasında, neredeyse bir yıl içinde en kötü günlerini yaşıyorlardı.

Kullanıcılar Alan Adı Sistemi tarafından doğru yere yönlendirilmediği için Facebook’a erişilemezdi. İlgili ayarları Facebook’un kendisi kontrol ediyor, bu da sorunun dahili bir sorun olduğunu gösteriyor.

 

Güvenlik uzmanları, kesintinin dahili bir hatanın sonucu olabileceğini, ancak içeriden biri tarafından sabotajın teorik olarak mümkün olabileceğini söyledi.

 

DNS, web adreslerinin kullanıcıları hedeflerine götürmesine izin verir.

 

Bulut şirketi Akamai Technologies Inc’deki benzer bir kesinti, Temmuz ayında birden fazla web sitesini kapattı. Dışarıdan bir saldırı daha az olası görülüyordu.

Güvenlik uzmanları, dünyanın en popüler sitelerinden birini alt edebilecek büyük bir hizmet reddi saldırısının ya güçlü suç grupları arasında koordinasyon ya da çok yenilikçi bir teknik gerektireceğini söyledi.

 

Facebook , kullanıcıların uygulamalarına erişmekte sorun yaşadıklarını kabul etti, ancak sorunun doğası veya kesintiden kaç kişinin etkilendiği hakkında herhangi bir ayrıntı vermedi.

Facebook, kesintinin ilk raporlarından yaklaşık 30 dakika sonra tweet attı , “İşleri olabildiğince çabuk normale döndürmek için çalışıyoruz ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz .

” Bir Facebook çalışanı Reuters’e tüm dahili araçların çalışmadığını söyledi. Konuyu takip eden insanlar, Facebook’un yanıtının çok daha zor hale geldiğini çünkü çalışanların kendi araçlarına erişimlerini kapatma sırasında kaybettiklerini söyledi.

Birden fazla çalışan kendilerine neyin yanlış gittiğinin söylenmediğini söyledi. Reklam ölçüm firması Standard Media Index’in tahminlerine göre , dünyanın en büyük ikinci dijital reklam platformu olan sosyal medya devi, kesinti sırasında ABD reklam gelirinde saatte yaklaşık 545.000 dolar kaybediyordu.

Tahminler, bu yıl Ocak-Ağustos ayları arasında büyük reklam ajanslarının toplam Facebook ve Instagram reklam harcamalarına dayanıyordu.

Yalnızca platformunda kullanıcı tarafından gönderilen hatalar da dahil olmak üzere bir dizi kaynaktan gelen durum raporlarını derleyerek kesintileri izleyen Downdetector, Facebook ve Instagram ile ilgili sorunları bildiren 50.000’den fazla insan vakası olduğunu gösterdi . Kesinti, daha fazla sayıda kullanıcıyı etkiliyor olabilir.

Sosyal medya devinin anlık mesajlaşma platformu WhatsApp da 35.000’den fazla kullanıcı için kapalıyken, Messenger yaklaşık 9.800 kullanıcı için kapalıydı. Facebook , bu yıl Mart ve Temmuz aylarında uygulama paketiyle benzer yaygın kesintiler yaşadı.

Pokemon Go ve Match Masters gibi üçüncü taraf uygulamalara giriş yapmak için Facebook kimlik bilgilerini kullanan birkaç kullanıcı da sorunlarla karşı karşıya kaldı.

Bulmaca oyunu uygulaması Match Masters, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Oyununuz her zamanki gibi çalışmıyorsa, lütfen Facebook giriş sunucularında bir sorun olduğunu ve bu sorun giderildiği anda her şeyin normale döneceğini unutmayın.” Dedi .

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku