Facebook, WhatsApp ve Instagram neden çöktü? Whatsapp Çökme Sebebi

0

Facebook, WhatsApp ve Instagram’a erişim sorunu giderildi. Facebook, WhatsApp ve Instagram düzeldi mi? Facebook, WhatsApp ve Instagram neden kapandı? Siber saldırı mı var? Facebook, WhatsApp ve Instagram neden kapalı kaldı? Dns sorunu nedir? Whatsapp çökme sebebi ne? Facebook, WhatsApp ve Instagram nasıl çöktü? Sosyal medyanın çökme sebebi nedir? Üç büyük sosyal medya ve mesajlaşma programı Facebook, WhatsApp ve Instagram kullanıcılarının yaklaşık altı saat boyunca dünya yaşadığı erişim problemi giderildi. Sorunun neden kaynaklandığıyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

Facebook, WhatsApp ve Instagram 18:40’ta Çöktü

Facebook’a ait olan bu üç platforma, Türkiye saatiyle 18:40’tan itibaren internet tarayıcılarından ya da telefon uygulamalarından erişilememişti.

Facebook’tan Resmi Açıklama Geldi

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, kişisel hesabından yaptığı paylaşımda “Değer verdiğiniz insanlarla iletişim kurmak için hizmetlerimize ne kadar bel bağladığınızı biliyorum” dedikten sonra kesintiler için özür diledi. Facebook’tan yapılan açıklamada, “Bazı kullanıcıların uygulama ve ürünlerimize erişmekte sorun yaşadığının farkındayız. En kısa zamanda normale dönmek için çalışıyoruz ve sorundan dolayı özür diliyoruz” ifadeleri yer aldı.

Daha sonra platformların çalışmaya başladığını açıklayan Facebook, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Facebook üzerinden iş yapan şirketlerden özür diledi.

Facebook’un altyapı direktörü Janardhan, yaklaşık 7 saat süren kesintinin hatalı bir konfigürasyondan kaynaklandığının saptandığını bildirdi. Facebook, kesinti sonrası kullanıcı bilgilerinin güvende olduğunu duyurdu

Facebook, WhatsApp ve Instagram neden çöktü?

Teknoloji üzerine haber yapan Verge ve CNET gibi internet siteleri sorunun DNS kaynaklı olduğunu yazdı. Açılımı domain name server (alan adı sunucusu) olan DNS, internetin telefon rehberi olarak tanımlanabilir. Domain adreslerinin hangi ip’deki sunucuya bağlanması gerektiğini belirler. Tarayıcıya domain adını yazdığınızda dns bilgileri sayesinde  sunucunun IP adresi ile iletişime geçer ve siteyi görüntülersiniz.

Wall Street Journal’a (WSJ) konuşan ağ izleme şirketi Kentik’in direktörü Doug Madory, Facebook’un pazartesi sabahı ağ yönlendirme bilgilerinde bir değişiklik yaptığının anlaşıldığını açıkladı.

Kentik, bu değişikliğin alan adı sistemi sunucularını etkileyerek DNS sunucularını kullanılamaz hale getirdiğini ve şirketin hizmetlerine erişimi engellediğini söyledi.

Facebook, WhatsApp ve Instagram Çökme Sebebi

Guardian gazetesi teknoloji editörü Alex Hern olayı şöyle özetliyor:

“Facebook internetteki yönlendirme protokolüne, yanlışlıkla olduğunu varsaydığımız bir şekilde bir mesaj gönderdi. Bu mesaj özetle ‘Hey, artık bizim bir sunucumuz yok’ diyordu.

“Normalde bunu düzeltmek kolaydır. Bir mesaj daha gönderip ‘Ah, kusura bakmayın. Bizim sunucularımız var ve işte şu adresteler’ dersiniz. Bazı şeyler bir süre düzgün çalışmayabilir, mesajın internetin tüm köşelerine yayılması zaman alır ama süründürse de öldürmez.

“Fakat Facebook her şeyi yalnızca kendi sistemleri üzerinden yapıyor. Bu yüzden sunucuları internetten silindiğinde, o ikinci mesajı atacak imkanı bulamadılar.

“O mesajı iletmesi için sisteme bağlanma imkanları da kalmadı.

“Sunucunun olduğu odaya girip müdahale etmek istediklerinde kapıda bir kartla açılan akıllı kilit de bu yüzden çalışmadı.

“Fiziksel güvenlik biriminin başındaki kişiye, akıllı kilit çalışmadığı için normal bir anahtarla başka bir noktadaki veri tabanını devreye sokmaları gerektiği mesajını iletecek sistem de aynı nedenle çalışmadı.”

Sosyal medya platformları Whatsapp, Instagram ve Facebook’a dünya genelinde yaşanan erişim sorununun etkisiyle Facebook’un hisseleri yüzde 5’in üzerinde düştü.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku