Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Facebook’un Kendisi ‘Kurban’ Oldu!

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Facebook’un Kendisi ‘Kurban’ Oldu!
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

 

Facebook’un son günlerde başına gelen olay, teknoloji devlerinin bile korsan saldırılarından muzdarip olabileceğini ve herkesin, gereken tüm önlemleri alması gerektiği yönünde hepimize ders oldu.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

 

Ünlü korsan birliği Devcore’dan Orange Tsai isimli takma isim, sosyal medya devine ait sunuculara bir arka kapı yerleştirdi. Bu script temelli kötü niyetli yazılımın, tam anlamıyla başarılı olup olmadığı bilinmese de, Facebook sunucularında çok ciddi bir güvenlik açığının olduğunu belgelendi.

 

Eğer saldırı başarılı olduysa Orange Tsai, sosyal medya devi çalışanlarının e-posta hesaplarına, kişisel verilerine kolayca sızmış hatta Facebook’un sanal toplantılarına bile katılıp, bilgi edinip, fikir belirtmiş olabilir.

 

facebook

 

Neyse ki Devcore üyesi, diğer korsanlara nazaran vicdan sahibi ve sızdırılma olayını kamuoyu ile paylaştı. Bu da, dünyaca ünlü teknoloji devine söz konusu açıkları kapatmak için fırsat tanıdı. Belki de bu eylem sosyal medya fenomeninin biraz daha alçak gönüllü olmasını ve daima, bir güvenlik açığı bulunabileceğini öğrenmesini sağlamıştır; bilemiyoruz.

 

Sosyal medya fenomeni, 2015 yılı maddi rakamlarında da büyük başarı elde etti. Facebook, 2015 mali döneminde, 3.7 milyar dolar net kar ve 6.3 milyar dolar gelir elde ettiğini, kısa süre önce duyurmuştu. Şirket hali hazırda; WhatsApp, Instagram ve Oculus’un da sermaye çoğunluğuna sahip.

 

 

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap