Bakan Eşref Fakıbaba Açıklamalarda Bulundu

0

Yapılan son kabine değişikliğinin ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına atanan AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba birtakım açıklamalarda bulundu. Eşref Fakıbaba: Tarım ve hayvancılık sektörüne yönelik yeni bir çalışma içerisinde olduklarını belirtti. Bu yeni çalışma 2-3 yıl içerisinde et ithal eden ülke konumunda olan ülkemiz için reform niteliğinde olacak ve bundan sonra et ithal etmeyeceğiz şeklinde açıklamalarda bulundu. Aynı zamanda üreticiyi tefeciye mahkum etmeyeceklerini, yılda iki kez destek vererek onlara en doğru yardımı yapacaklarını söyledi.

Ankara, Polatlı ilçesinin Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu’nun buğday ithalatında gümrük vergisinin düşürülmesinin birçok çiftçiyi zorda bıraktığını hatırlattı ve buna yönelik bir takım açıkalamalar yaptı. Gündemdeki bu konu üzerine Bakan Fakıbaba şu açıklamalarda bulundu:

“Şu anda buğday ithalatı yapıyor muyuz? Hayır. Eğer ithalat yaparsa bizim burada ne işimiz var? Biz her zaman üreticinin ve tüketicinin yanında yer alırız” şeklinde bir cevap verdi. Bakan Fakıbaba, çiftçilere vereceği üçüncü müjdeyi ise tarımsal desteklemeler konusunda verdi. Fakıbaba, daha önce yılda bir kez ödenen desteklemelerin bundan sonra sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde olmak üzere toplamda yılda iki kere ödeneceğini belirtti. “Çiftçiye paranın lazım olduğu zamanda üreticimizi tefeciye mahkum yapmayacağız.” açıklamasını da ekledi.

 Bakan Fakıbaba, 15 Temmuz Darbecilerinin yargılandığı dönemde 15 Temmuz’a vurgu yapmayı unutmadı.

Fakıbaba, “Rahat ve sakin olun, kolay değil. Bütün dünya bizimle uğraş içerisinde. 15 Temmuz’u yaşadık, kahraman halkımız bizimle olmasaydı, burada olmayacaktık. Avrupa Birliği ülkeleri, ‘Türkiye’yi nasıl zor duruma düşürürüz? diye uğraş içerisinde. Başka ülke olsaydı bu kadar saldırıyı atlatamazdı. Onun için beraber olacağız. 2023’e kadar çok büyük çalışmalara imza atacağız. Biz 80 milyonluk bir aileyiz” diye konuştu.

Geçtiğimiz dönemlerde birçok sorunla karşı karşıya kalan çiftçiler ve hayvancılar eylemler yapmıştı. Bakalım Şanlıurfa Milletvekili Eşref Ahmet Fakıbaba yapacağı yeni düzenlemeler ile Türkiye ekonomisini tarım ve hayvancılık konusunda rahatlatacak mı? Tarım ve hayvancılık ülkesi olarak ön planda olan ülkemizin tarım ve hayvancılık konusunda çok acil reformlara ihtiyaç olduğunun bilinmesi güzel, en kısa sürede reformların katkısının halka yansıması da önemli.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku