FALKEN YARIŞ PİSTİNDEKİ DENEYİMİNİ YOLLARDA

0 5

Türkiye distribütörlüğünü AKO Grup’un yapmış olduğu Falken’in rekabetçi ruhu ve dayanıklılığı, pist disiplininde dünyanın en sıkıntılı yarışı olarak gösterilen 48. ADAC TOTAL 24 Saat Yarışı’nda bir kez daha kanıtlandı.

Almanya’nın Nürburgring pistinde gerçekleşen ve 24 saatlik bir sürede 25 bin kilometrenin üstünde bir mesafenin kat edilmiş olduğu sıkıntılı yarışta, her iki Porsche 911 GT3 R aracı da finiş görme başarısı elde etti. Falken, bu yarışla performans lastiklerinin güvenilirliğini bir kez daha sergilemiş oldu. Yarış pistlerinde etken olarak yer edinen Falken, FK 510 performans lastikleriyle yarış pistindeki deneyimini yola aktarıyor ve geniş kitlelerin faydasına sunuyor.

Eifel sıradağlarının bölgenin iklimine olan tesiri, devamlı olduğu benzer biçimde yarış üstünde de belirleyici oldu. Yarış son aşama zorlayıcı hava şartlarında gerçekleşti.

Devamlı yağan ve tesirini giderek artıran yağmurun yanı sıra, yoğun sis de yarışçıların performansını etkiledi. Pistte yaşanmış olan kazalar ve bu kazalar esnasında piste dökülen yağ da koşulların zorluğunu artırdı.

Öğleden sonrasında başlamış olan yarışa, giderek kötüleşen hava koşulları sebebiyle gece saatlerinde Yarış Direktörü kararıyla ara verildi. 8 buçuk saatlik aranın arkasından sabah saatlerinde yarış tekrardan başladı.

Nürburgring pistinin zorlayıcı doğasının, tabiat koşullarının sertliğiyle birleşimi, pilotları, yarış ekiplerini, mekaniker ve lastik ekiplerini oldukça zorladı. Yarış, insan-makine-lastik üçlüsünün 25.378 kilometrelik mücadelenin her bir düzlüğünde, her bir virajında sıkıntılı bir testten geçirilmesi şeklinde geçti.

Fena hava koşulları ve yarışa verilen ara, antrenman ve sıralama turlarında yaşadıkları talihsizlikler sebebiyle start sıralamasında gerilere düşen Falken pilotlarının geri dönüş eforunu da negatif etkiledi.

Tüm olumsuzluklara karşın yola ve yarışa Falken’in güvenilir performansı ile tutunan pilotlar, birçok yarışçının yarış dışı kalmış olduğu mücadeleyi 10 ve 11. sırada tamamlama başarısı gösterdiler.

Haber: A.Said Itina

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku