Fatih Terim: Başarılar Arttıkça Sloganlar Azalır

Fatih Terim, 2016 Avrupa Şampiyonası öncesi Slovenya ile yapacakları son hazırlık maçının kendileri için önemli olduğunu söyledi.

Karşılaşmanın yapılacağı Stozice Stadı’nda milli futbolcu Nuri Şahin ile basın toplantısı düzenleyen Fatih Terim, yöneltilen soruları yanıtladı.

“BAŞARILARIMIZ ÇOK OLURSA SLOGANIMIZ AZ OLUR”

Fatih Terim, grup aşamasında en sıkıntılı dönemde söylediği, “biz bitti demeden bitmez” sözünün şimdi milli takım için yazılan şarkılara girdiğinin hatırlatılması üzerine, “Başarılarımız çok olursa bu tip sloganımız az olur.” diye konuştu.

Başarıların sayısını artırmak için çalıştıklarını vurgulayan tecrübeli teknik adam, finallerde yer almanın önemine dikkati çekerek, “Bugün Türkiye’de herkes biliyor ki biz bu gruptan çıkarsak çok değişik yerlere gidebiliriz. Rakiplerimizden İspanya, turnuvanın da favorisi. Hırvatistan, bana göre önemli bir kadroya sahip. Çek Cumhuriyeti de çok iyi bir takım. Buna rağmen bizden beklenilen çok ilerisi.” şeklinde konuştu.

“GRUPTAN ÇIKARSAK, YENİ BİR ŞARKININ İLK MISRALARINI DA SÖYLERİM”

Terim, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sonunda, ‘bu gruptan bile çıkamadık’ diyenler de olabilir. Benim beklentim de çok yüksek. Her insanın hayallerini böyle şeyler süsler ama gerçekler de söylenmeli. Bizim oynadığımız her maçta performansımızın çok üzerine çıkmamız lazım.  En basit gerçek bu. Ondan sonra çok güzel şarkılar yazılabilir. Şarkılar ilhamla yazılır ve umarım başarılarımız ülkemizdeki bu yaratıcı insanlara önemli bir ilham kaynağı olur. Her başarının bir hikayesi vardır. Ümit ederim oyuncularımız bu kez daha önce ‘bitti’ derler. Umarım işimiz sonlara kalmaz. Herkesin, ‘helal olsun, müthiş bir mücadele gösterdiler’ dediği bir milli takım, benim için başarılıdır. Allah nasip eder de gruptan çıkarsak tekrar bunları sorarsınız. Ben de yeni bir şarkının ilk mısralarını söylerim. Bunu da çok isterim açıkçası.”

“İYİ BİR BURAK, BİZİM İÇİN KAZANÇTIR”

Şampiyona öncesi bazı oyuncularının fiziksel durumuna değinen Terim, Burak Yılmaz’ın hazır hale gelmesi için çalıştıklarını anlattı.

Her geçen günün Burak’ın lehine işlediğini vurgulayan Terim, “Uzun zamandır oynamıyor. Fiziği ve sakatlığı ile ilgili halletmemiz gereken şeyler var. İyi bir Burak, bizim için kazanç olur.” diye konuştu.

Cenk Tosun’un performansını öven Terim, Caner’in ise maç eksiği bulunduğunu aktararak, “Çok oynayan bir futbolcu olduğu için Caner’in bu durumunu önemsemiyorum ama oynasaydı daha iyi olurdu. Herkes tatil yaparken de o yine çalışıyordu. İsmail Köybaşı da iyi durumda. Bir haftamız var ve oynanacak maç, üzerine katacaktır. Onu da biz teknik heyet kendi aramızda hesaplayarak halledebiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

“EMRE MOR’UN YERİNDE OLSAM, PATLAMA YAPARIM”

Fatih Terim, genç oyuncu Emre Mor’dan da övgüyle söz etti.

Emre’nin çok yetenekli bir futbolcu olduğunu ve bu durumun kendilerini sevindirdiğini anlatan Terim, şöyle konuştu:

“Büyük yeteneği var ama eksikleri de bulunuyor. Daha yapması gereken çok şey, alması gereken çok yol var. Bir oyuncu için güzel şeyler yazılmasından şikayet etmem ancak öğrenmesi gereken çok şey olduğunu bilecek. Ümit ederim tam bir profesyonel yaşantı sürer. Çünkü Allah vergisi yeteneğin çalışmalarla desteklenmesi gerek. İnsanların bir yetenek karşısında heyecanlanmaları doğal. Eğitimini geri bırakmamalı. Büyüdükçe küçülmesini bilmeli. Ben Emre Mor’un yerinde olsam, bu kadar güzel iltifatlar sonrası Avrupa Şampiyonası’nda patlama yaparım.”

“KOSOVA MAÇI ÖNEMLİYDİ”

Fatih Terim, Kosova ile Priştina’da oynadıkları hazırlık maçının yankılarının hala sürdüğünün ifade edilmesi üzerine, bu müsabakanın kendileri için de çok önemli olduğunu belirtti.

Bu maç sonrasında Kosova’nın FIFA ve UEFA tarafından kabul edildiğini hatırlatan Terim, “Ali Şen ve şimdi Kosova Futbol Federasyonu Başkanı olan dostum Fadil Vokrri’nin bu maçı oynama yönünde bir isteği olmuştu. Ben olumlu karşıladım ve federasyonumuz da bunu kabul etti. Kosova bizim için önemli bir yer. Orada sevdiğimiz insanlar, canlarımız, ciğerlerimiz var.” şeklinde konuştu.

Kosova’nın UEFA ve FIFA tarafından kabul edilmesi sürecinde Türkiye Futbol Federasyonunun da önemli lobi çalışması yaptığını anlatan Terim, “Belki Dünya Kupası’nda bizim grubumuzda olurlar. Kabul edilmelerine de çok sevindim.” değerlendirmesinde bulundu.

“MUHAMMED ALİ, FARK YARATAN BİRİYDİ”

Fatih Terim, vefat eden boks dünyasının efsane ismi Muhammed Ali’ye de basın toplantısında değindi.

Muhammed Ali’nin maçlarını izlemek için sabahın erken saatlerini beklediklerini ifade eden tecrübeli çalıştırıcı, “Dünyada birçok insanın sempati beslediği biriydi. Boks gibi şiddet içeren bir sporu estetik hale getiren, ringde ve ring dışındaki duruşuyla fark yaratan biriydi. Böyle bir iz bırakabilmek çok önemli. Ölümü nedeniyle büyük üzüntü duydum.” ifadelerini kullandı.

Terim, ölümünün 53. yıl dönümü nedeniyle Nazım Hikmeti de andı.

NURİ ŞAHİN: BİZİM İÇİN İYİ BİR TEST OLACAK

Basın toplantısında yer alan milli futbolcu Nuri Şahin, Avrupa Şampiyonası öncesi Slovenya ile son hazırlık maçını yapacaklarını hatırlatarak, “Slovenya diri bir takım. Önemli oyuncuları da var. Bizim için şampiyona öncesi iyi bir test olacağından eminim.” diye konuştu.

Bu son sınavlarını en iyi şekilde verip şampiyonaya bu şekilde gitmek istediklerini belirten Nuri, “Tabii ki galibiyet almak istiyoruz. Slovenya’nın neler yapabileceğini biliyoruz. Önemli olan bizim ne yapacağımız. Önümüzde çok zorlu bir turnuva var ve yarınki test bizim için önemli.” diyerek sözlerini tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boyacı Ustası