Bağımsız Yazarlar

Fikri Sağlar ve Muharrem İnce birleşiyor iddiası


Bağımsız Yazarlar

CHP’de değişim için dördüncü bir ekip mi oluşuyor iddiaları kulislerde yayılıyor. İddialar, bu ekibin başını çeken ismin eski Kültür Bakanı ve CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar olacağı yönünde. Fikri Sağlar 35.Olağan Kurultay Parti Meclisi seçiminde hem Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun hem de Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin anahtar listesine ve 595 oy ile Parti Meclisi’ne üçüncü […]CHP’de değişim için dördüncü bir ekip mi oluşuyor iddiaları kulislerde yayılıyor. İddialar, bu ekibin başını çeken ismin eski Kültür Bakanı ve CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar olacağı yönünde.

Fikri Sağlar 35.Olağan Kurultay Parti Meclisi seçiminde hem Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun hem de Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin anahtar listesine ve 595 oy ile Parti Meclisi’ne üçüncü sıradan girmişti.

35.Olağan Kurultay sürecinde İl Kongrelerinin tamamlanması sonucu delegenin önemli bir kesiminden Fikri Sağlar’a aday ol çağrısı yapıldı. Sağlar bu çağrıya “şimdilik değil” yanıtını verirken, bu yanıtı bugünlerde ikinci kez tekrarladı.

Parti Meclisi seçimi günü biri İstanbul’da bir ilçenin eski belediye başkanlığı yapan, biri de mevcut milletvekillerinden olan iki Parti Meclisi üyesi adayı ve Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, bir otelde toplantı yaparak “CHP’de değişim için şimdilik” harekete geçilmeyeceği kararını aldılar.

Ancak toplantıda bulunan milletvekili “Değişim için gerekirse Muharrem İnce ile de birleşeceğiz” dedi.

Muharrem İnce,  35. Olağan Kurultay’da aday neden olmayacağını sorusunu “Demokrasicilik oyununun parçası olmak istemiyorum.” cevabı ile yanıtlamıştı.

Bugünlerde ise değişim için Fikri Sağlar ve Muharrem İnce’nin birleşeceği iddia ediliyor. Bu iddia Fikri Sağlar ve 2 Parti Meclisi üyesi adayının yaptığı görüşmede “Muharrem İnce ile birleşiriz” sözü ve Muharrem İnce’nin “Ülke’nin geleceği için, Halk’ın Umudu olacak bir CHP için birleşme olabilir” sözleri ile daha çok kuvvetleniyor. Ancak, Muharrem İnce’nin bu sözleri sarf ederken direkt olarak Fikri Sağlar’ı veya başka bir ismi işaret etmediğini de belirtelim.

Otel odasında yapılan toplantıda “Gerekirse Muharrem İnce ile de birleşiriz.” sözlerini sarf eden Milletvekili 35.Olağan Kurultay öncesi katıldığı bir İlçe Kongresinde Muharrem İnce’yi çok sert sözler ile eleştirmişti.

Peki, bu milletvekilinin Muharrem İnce hakkında düşünceleri neden 1 ayda değişti?

Muharrem İnce ve Fikri Sağlar gibi isimler, CHP’yi düştüğü karanlık kuyudan çıkaracak ve iktidar arzulayan bir CHP yaratacak ender isimlerdendir. Bence bu değişimin nedeni de bunun farkına varılmış olmasıdır.