Filistin Ulusal Konseyi, uluslararası toplumu müdahaleye çağırdı

0 3

[ad_1]


Filistin Kurtuluş Örgütü’nün (FKÖ) parlamentosu hükmündeki Filistin Ulusal Konseyi, 1969’da fanatik bir Yahudi’nin Mescid-i Aksa’ya girerek Kıble Camisi’nin mihrabı ve minberini yakmasının 52’nci yılı münasebetiyle yazılı izahat yapmış oldu.


Açıklamada, başta Mescid-i Aksa olmak suretiyle Kudüs’te Müslümanlara ve Hristiyanlara ilişkin mukaddes mekanlara yönelik ihlaller ve Yahudileştirme çalışmalarına son verilmesi için Arap ve İslam ülkeleri ile internasyonal topluluğun acil müdahalede bulunması gerektiği vurgulandı.


Mescid-i Aksa’nın işgal güçleri ve Yahudi yerleşimciler tarafınca maruz kalmış olduğu yeniden eden ihlallerin 52 yıl ilkin yaşanmış olan kundaklamanın bir uzantısı bulunduğunun altı çizildi.


“Kudüs’ü Yahudileştirme projesini uygulamak için zaman içinde yarışıyor”


İsrail’in, Mescid-i Aksa’nın dini ve hukuki statüsünü değiştirebilmek için izlediği politikayı ısrarla sürdürdüğü ve hem de Kudüs’ü Yahudileştirme projesini uygulamak için zaman içinde yarıştığı açıklamada yer aldı.


İsrail makamlarının, Burak (Ağlama) Duvarı ile Mescid-i Aksa arasındaki mevcut köprü yerine sürekli bir köprü inşa ederek Meğaribe Kapısı’nı Yahudileştirmeye çalmış olduğu anlatılan açıklamada, böylelikle buradaki İslami ve Arap zamanı dokusunun değiştirilmesinin ve İsrail polisinin baskınlarına daha geniş bir alan açılmasının hedeflendiği aktarıldı.


Fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa’ya baskınları


Açıklamaya nazaran, fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa’ya yönelik baskınlarına ve Yahudileştirme çalışmalarına sessiz kalınmasının, bu suçları işleyenlerle kabahat ortaklığı yapma anlamına geliyor.


Avustralyalı fanatik Yahudi Dennis Michael Rohan, 21 Ağustos 1969’da Mescid-i Aksa’ya girerek, Kıble Camisi’nin mihrabı ve 1000 senelik minberini yakmıştı.[ad_2]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku