Dünya

Filistinliler Trump’ın planını protesto ediyor


Dünya

ABD Lideri Donald Trump’ın tek taraflı Ortadoğu Planı Beytüllahim’de protestocularla erleri karşı zıdda getirdi. Lastik yakan …ABD Lideri Donald Trump’ın tek taraflı Ortadoğu Planı Beytüllahim’de protestocularla erleri karşı zıdda getirdi.
Lastik yakan aksiyoncular polise taş attı. İsrail erleri protestoculara göz yaşartıcı gazla karşılık verdi.
Garp Şeria’nın Nablus, Ramallah ve El Halil kentlerinde de göstericilerle İsrail erleri arasında arbede yaşandı. Hengam vakit erlerin plastik ve gerçek mermilerle ateş açtığı belirtildi.

FİLİSTİNLİ ÖBEKLER GAZZE’DE BULUŞACAK 

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Komitesi Üyesi Azzam el-Ahmed, Filistinli öbeklerin yakın bir vakitte Gazze’de bir içtima düzenlemeyi planladığını duyurdu.

Ahmed Ramallah’ta düzenlediği basın içtimasında, Filistin Devlet Yöneticisi Mahmud Abbas’ın kendisine tüm Filistinli öbeklerin katılacağı bir içtimayı organize etme hizmeti verdiğini belirtti lakin içtimanın tarihine ait haber vermedi.
Içtimaya Hamas ve İslami Cihad’ın da katılacağını vurgulayan Ahmed, sonunda Filistin iç siyasetinde yine birlik sağlanması için fiili olarak adım atılmış olacağını söyledi.
Hamas ve İslami Cihad’dan temsilciler yıllardan sonra birinci kere dün, ABD’nin planının ele alındığı Ramallah’taki içtimaya katılmıştı.
Abbas ise içtima sonrasında yaptığı açıklamada, Hamas Siyasi Büro Lideri İsmail Heniyye’nin kendisini telefonla aradığını ve “yeni bir sahife açma ve Gazze’de bir içtima düzenleme konusunda anlaştıklarını” kaydetmişti.
Fetih ve Hamas arasında 2007’den bu yana devam eden siyasi bölünmüşlük, varılan pek çok ittifaka karşın sona erdirilememişti.