Flaş iddia: Türkiye’den Alman Büyükelçi’ye randevu yok!

0 4

Alman parlamentosunun 1915 olaylarını ‘Soykırım’ olarak tanımasından bu yana; hükümetin, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann ile görüşmediği iddia edildi.

Alman Federal Meclisi’nin 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak kabul etmesi nedeniyle Türkiye ile Almanya arasındaki siyasi ilişkilere yansıyan kriz sürüyor.

2 Haziran’da alınan karardan sonra Türkiye Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu’nu aynı gün Ankara’ya çağırdı. O tarihten bu yana Türkiye Almanya’da maslahatgüzar seviyesinde temsil ediliyor.

Ankara ikinci tepki olarak Alman milletvekillerinin ve Savunma Bakanlığı Müsteşarı’nın İncirlik Üssü’nde IŞİD’e karşı mücadele eden Alman askerlerini ziyaretine onay vermemişti. Ardından Federal Meclis Savunma Komisyonu üyelerinin Türkiye’ye yapacağı üç günlük resmi temaslar da Türkiye tarafından onaylanmadı.

HÜKÜMET, ALMAN BÜYÜKELÇİ İLE GÖRÜŞMÜYOR
Son olarak da Alman haber ajansı DPA, Büyükelçi Erdmann’a Türk Dışişleri Bakanlığıve diğer hükümet makamları tarafından randevu verilmediğini ve görüşme tekliflerinin yanıtlanmadığını bildirdi.

Haberde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından onaylanması kaydıyla büyükelçilik düzeyinin altındaki Alman yetkililerin ara sıra randevu alabildiklerine yer verildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku