Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’den Türkçe Olimpiyatlarına Mesaj

14. Uluslararası Dil ve Kültür Festivali (IFLC) dünyanın
renklerini Düsseldorf’da buluşturdu. 10 bin kişilik ISS Dome Spor Salonu’nda yapılan festivalde, çocuklar barış şarkıları söyledi, folklor oynadı, sahne gösterileri yaptı. Gecenin
sürprizi ise Eurovision şampiyonu Kırımlı Jamala’ydı.

160 ülkeden 2 bin 500 öğrencinin katılımıyla 30’dan fazla ülkede gerçekleştirilen 14. Uluslararası Dil ve Kültür Festivali (IFLC) coşkusu, Düsseldorf’taki ISS Dome spor salonunda yapılan gösteriyle zirveye ulaştı. Gecede 336 öğrenci performanslarını sahneledi. Yapılan gösteri ve sunumlarda dünyanın her bir köşesine gönderme vardı. 2010 Güney Afrika Kupası açılışı için Shakira’nın seslendirdiği Waka Waka şarkısı da, Azerbaycanlı Cihangir’in söylediği Orta Anadolu potpurisi de dinleyenleri coşturdu.

BM Gençlik Temsilcisi konuştu

Programın açılış konuşmasını IFLC’yi düzenleyen derneklerin çatı kuruluşu olan Verband Engagierte Zivilgesellschaft in NRW e.V. (VEZ NRW) Genel Sekreteri Nuh Yılmaz yaptı. Festivali Academy Derneği ile VEZ NRW’nin organize ettiğini söyleyen Yılmaz, “Biz kültürler arası anlayış için çalışan dernekleriz. Anlayış, kültür, birlikte yaşama ve ortak değerleri bizim için çok önemli. Bunlar bizi birbirimize bağlayan ortak dil.” dedi.

Festivale katılan Birleşmiş Milleler (BM) Gençlik Delegesi Eric Klausch, “Uluslararası Dil ve Kültür Festivali’nin bu yıl özel bir önemi var. Dünyadaki birçok politikacı korkulardan dolayı milliyetçi devlet anlaşıyına geri döndü. Geniş halk kesimlerinin korkuları var. Ve bu korkulardan dolayı insanî adımlar atmaktan kaçınıyorlar. Gençler bu sahnede değerlerini gösteriyor.” dedi.

Jamala: Selamün Aleyküm

Almanya’nın ünlü sunucuları Katja Burkard ve Marco Ströhlein sunduğu festivalde, programın sonuna doğru 61. Eurovision Şarkı Yarışması’nda birinci olan Kırımlı Jamala sahneye çıktı. Salonu “Selamün aleyküm” diyerek selamlayan sanatçı, önce kendisine birincilik getiren ‘1944’ü söyledi, sonra Türkçe teşekkür etti, çocuklarla fotoğraf çektirdi ve alkışlarla salondan ayrıldı.

ARAMIZDAKİ BAĞ GÜÇLENİYOR

14. Uluslararası Dil ve Kültür Festivali (IFLC) Almanya buluşmasına katılarak sürpriz yapan Kırım Tatar Türkü Ukraynalı Jamala, sahneden indikten sonra Yeni Hayat’ın sorularını cevapladı. Şarkısının bütün dünyada sempati topladığını söyleyen Jamala, akrabalarından ve Türkiye’den de büyük destek gördüğünü söyledi.

Burada olmaktan gurur duydum

Jamala, savaş ve siyasi baskılar yüzünden ülkelerinden uzak olan insanlara bir mesaj gönderdi. “Bugünlerde de benzeri durumları yaşıyor olmamız daha üzücü.” diyen Jamala “1944 büyük bir trajediyi, büyükannemi ve Kırım Tatarlarını anlatıyor. Her kim olursak olalım, hangi ülkede yaşarsak yaşayalım, daima kökümüzü bilmeli ve hatırlamalıyız. Nereden geldiğimizi unutmamalıyız. Eğer kendi kültürünüze saygı duyarsanız, tarihinize, ailenize de aynı şekilde saygı duyarsınız. Böylece diğer kültürlere saygı duyarsınız.” dedi. Konuşurken duygulu anlar yaşayan Jamala, “Bu dünyada ağaçlar gibi olduğumuzu bilmeliyiz. Köklerimizi ve zeminimizi bulmalıyız.” dedi.

Uluslararası Dil ve Kültür Festivali IFLC’nin daveti için ise, “Çok etkileyici, harika bir etkinlik, burada bulunmaktan gurur duydum. Bu festivallere ihtiyacımız var. Aramızdaki bağları anlamamıza yardımcı oluyor.” derken, Allah’ın herkesi farklı dillerde, renklerde ve milletlerde yarattığını, insanlara düşen bunları aşarak bir araya gelmesi gerektiğini söyledi. Jamala’yı festivalde en çok renk renk kostümler, renkler, şarkılar ve danslar etkilemiş. Diyor ki, “Bu gece Arapça, Endonezya dilinde, Türkçe eserler dinledik. Çok ilginç ve keyifliydi.”

Bir sonraki sefere Türkçe röportaj yapalım

Jamala, sahnede gençler Waka Waka şarkısını söylerken kuliste dans ettiğini söylüyor ve duygularını şöyle ifade ediyor: “Bu gece buradan ayrılırken duyduğum tek şey mutluluk. Böyle ortamlarda her şeyi bir kenara bırakıp insanların mutlu olmalarını isterim. Savaşların ve trajedilerin yaşandığı bu dünyada böyle mutlu anların değerini bilmeliyiz.” dedi. Jamala, Türkiye Türkçesi’ni öğrenme konusunda ise azimli olduğunu belirtti ve ekledi: “Bir sonraki sefere bu röportajı Türkçe yapalım.”

Dil ve Kültür Festivali’ne Hollande himayesi

Fransa’nın Lyon şehrinde dün düzenlenen Dil ve Kültür Festivali, Cumhurbaşkanı François Hollande’ın himayesinde gerçekleşti. Hollande, programa özel tebrik mesajı gönderdi. Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in resmi ziyareti nedeniyle programa katılamayan Cumhurbaşkanı’nı temsilen Gençlik ve Spor Bakanı Helene Geoffroy katıldı. Holande’ın mesajını Geoffroy okudu. Elysee Cumhurbaşkanlığı Sarayı himayesi bir kültürel organizasyona verilen en yüksek devlet desteği olarak kabul ediliyor.

Daha önce ABD Başkanı Barack Obama ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve Unesco, Dil ve Kültür Festivali’ne destek mesajları göndermişti.

Hollande mesajında, “Genç nesillerin ülkemizin derinden bağlı olduğu saygı, hoşgörü, demokrasi ve laiklik değerlerini yaşatma fırsatını verecek olan bu etkinliğe verdikleri emek, gösterdikleri çaba ve katılımları için en içten teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

“Şiir, şarkı ve dans vasıtasıyla farklı kültürleri keşfetmememize, buluşmamıza ve paylaşmamıza imkan tanıyan ve birlikte yaşam kültürüne somut bir şekilde katkı sağlayan bu girişimlerin önemini hiç olmadığı kadar iyi anlıyoruz.” ifadelerini kullanan Fransa Cumhurbaşkanı, şöyle devam etti: “Ayrıca, yüksek himayem altına özenle aldığım bu seneki Kültür Festivali’ni hazırlayan Institut Meridien’i kutluyorum ve başarılı olmasını diliyorum. Çocuklara en sıcak duygularımı ve tebriklerimi sunuyor, sizlere güzel bir an yaşatmalarını diliyorum.”

Gösterinin Süprizleri

Kırık Mızrap’tan ‘Yiğit Akıncı’ sürprizi: Tacikistanlı öğrenci Sahriyar’ın, sözlerini Fethullah Gülen’in yazdığı ‘Atlastan cepkenli yiğit akıncı’ şarkısı salondakileri hem coşturdu, hem duygulandırdı.

Öğrenciler yine esprili gösteriler hazırlamıştı festivalde. Bu kez, temsili olarak maklube yapan öğrenciler bunu Cem Karaca’nın ‘Bindik Bir Alamete’ şarkısı eşliğinde müthiş bir performansla gerçekleştirdi.

Suriyeli piyanist de vardı: Mülteci olarak Almanya’ya gelen Suriyeli piyanist Aeham Ahmad Suriye, Paraguay, Filipinler ve Almanya’dan öğrencilere birlikte Michael Jackson’ın barış şarkısını çaldı ve söyledi.

Tunus’tan Sarra ‘Al bint El Chalabia’, ABD’den Iyanna ‘Price Tag’, Paraguay’dan Giusseppe ‘No Dudaria’ şarkısıyla beğenildi.

Gösterilerde özellikle Karadeniz Halk Oyunları alkış topladı. ‘Davet’ adlı barış ve kardeşliğe davet gösterisi ile ‘Dünyanın Renkleri’ gösterilerinde sahnede renkli görüntüler oluştu.

Endonezya, Beyaz Rusya, ABD ve Arnavutluk’tan öğrenciler ‘What a Wonderful Word’ şarkısını birlikte seslendirdi. Yine çeşitli ülkelerden bir grup öğrenci Pir Sultan Abdal’ın ‘Şaha Giderim’ türküsünü seslendirdi.

Güney Afrikalı öğrenci Njabulo’nun seslendirdiği ‘Waka Waka’ şarkısında coşku dolu anlar yaşandı.

Yeni Hayat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boyacı Ustası