Fransa’da iki imam görevden alındı

0

[ad_1]

Daha fazla mesaj

Aktör Alec Baldwin pervaneli silah kazasında 1 kişiyi…

Delta’yla mücadele hiçe sayıldı! Avustralya’da…

Fransa’da Müslümanları hedef almış olduğu için eleştirilen “Cumhuriyet Değerlerine Saygıyı Güçlendiren Prensipler” tasarısının yasalaşmasının peşinden 2 imam görevden alındı. Fransa’nın Saint-Chamond Yüce Camisi’nin imamı, bayram hutbesinde verdiği vaazda Ahzab Suresi’nden İslam Peygamberi Hazreti Muhammed’in eşlerine hitap eden ayetlerle bir hadis paylaştı. Cumhuriyetçiler Partisinden Belediye Konseyi üyesi Isabelle Surply’in vaazın videosunu internette paylaşmasının peşinden İçişleri Bakanı Darmanin, harekete geçti. İmamın verdiği vaazı Darmanin, ‘kabul edilemez’ ve cinsiyet eşitliğine aykırı görmüş olduğu’ nedeni öne sürülerek Loire Valiliğinden imamın görevine son verilmesini ve oturma izninin yenilenmemesinin sağlanmasını istedi.

FRANSA İÇİŞLERİ BAKANLIĞI TALİMATI İLE ALINDI

Komor Adaları kökenli İmam Mmadi Ahamada, ertesi gün Le Progres sitesine yapmış olduğu açıklamada, vaazdaki ifadelerinin ve ayetlerin bir tek bir kısmının alınıp bağlam dışı kullanıldığını belirtti. Ahamada yapmış olduğu açıklamada “Kızlarımız evde durmak zorunda değiller, hekim, mühendis ya da pilot oluyorlar.” dedi. Cami yönetimi, toplumsal medya hesabından paylaşmış olduğu mesajda imamın görevine son verildiğini bildirdi. Loire Valiliği de imamın oturma iznini yenilememe üstünde çalışıldığını bildirdi. Hauts-de-Seine vilayetindeki Gennevilliers Camisi’nde 4 Haziran’da verdiği vaaz sonrası İmam Mehdi’nin de görevi Darmanin’in talimatıyla sonlandırıldı.

SOSYAL MEDYASINDAN AÇIKLAMA YAPTI

Darmanin, ek olarak validen vakaya bizzat dahil olmasını ve “Cumhuriyet Değerlerine Saygıyı Güçlendiren Prensipler” adlı yasanın izin verdiği yeni araçları kullanarak benzer bir vaaz tekrarlanırsa caminin faaliyetlerini askıya almasını istedi. Hauts-de-Seine Valiliğinin geçen hafta düzenlemiş olduğu toplantının peşinden Gennevilliers Camisi imamının görevine son verildi. İçişleri Bakanı Darmanin, imamların görevlerinin sonlandırıldığı bilgisini Twitter hesabından yapmış olduğu, “Talebimle, Hauts-de-Seine ve Loire’da kabul edilemez vaazlar veren 2 imamın görevine son verildi. Cumhuriyetin kurallarına ve değerlerine karşı çıkanlarla yorulmadan savaşacağız.” açıklamasıyla paylaştı.

FRANSA’DA TEPKİ SESLERİ YÜKSELDİ

İnsan hakları savunucusu avukat Sefen Guez, Fransa İçişleri Bakanı’nın imamları hedef almasına ve validen imamı görevden alması talebine ilişkin Twitter’dan “Saint-Chamond Camisi gösterdi ki Fransa’da imamları valilik göreve atıyor.” açıklamasıyla karara tepki gösterdi. Medya uzmanı Sylvain Tirreau da Darmanin’in İslam’a karşı nefret dolu bulunduğunu ve Müslümanlara karşı girişimlerinden vazgeçmediğini gördüğünü açıkladı. Öteki taraftan İmam Mmadi Ahamada’ya destek için Fransa’da imza kampanyası başlatıldı.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku