FSM Köprüsü ihalesi pazarlık usulü ile MAKYOL İnşaat’a gitti

0 8

[ad_1]

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Karayolları Genel Müdürlüğü’nün düzenlemiş olduğu Fatih Sultan Mehmet (FSM) Köprüsü’nün askı halatlarının değişiklik işi ihalesi milyonlarca liraya Makyol’a verildi.

Kamu İhale Bülteni’nde yer edinen bilgilere nazaran, Karayolları Genel Müdürlüğü 6 Temmuz tarihinde “FSM Köprüsü Askı Halatlarının Değiştirilmesi ve Boğaz Köprülerinin Noksan Kalan İşlerinin Tamamlanması Yapım İşi” adı altında bir ihale düzenledi.

İhale tam 508 milyon 312 bin TL’ye Japonya merkezli IHI Infrastructure Systems şirketi ile beşli çete üyesi Makyol İnşaat Şirketi’nin oluşturduğu iş ortaklığına verildi. İş ortaklığı ile Karayolları içinde imzalanan sözleşmede ise milyonlarca liralık işin 900 gün süreceği açıklandı. Öte taraftan Adnan Çebi’nin Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Makyol’un adı ve “17/25 Aralık tapeleri”nde de geçiyordu.

PAZARLIK USULÜYLE VERİLDİ

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine nazaran; milyonlarca liralık ihale, Kamu İhale Kanunu’nun “Naturel afetler, salgın hastalıklar, can yada mal kaybı tehlikesi benzer biçimde ani ve beklenmeyen olayların” ortaya çıkması durumunda kullanılması ihtiyaç duyulan tartışmalı maddesinde düzenlenen pazarlık usulüyle yapılmış oldu.

TRABZON HAVALİMANI PİSTİNİ DE AYNI ŞİRKET ONARMIŞTI

Geçtiğimiz günlerde bakımı için bir yıl ilkin 58 milyon TL harcanan Trabzon Havalimanı pistinde çatlak oluşması sebebiyle uçuşların durdurulması gündem olmuştu. Pisti milyonlarca liraya onaran firmanın yandaş Makyol Şirketi olduğu ortaya çıkmıştı.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin (DHMİ) pist onarım işi için pazarlık usulü (21/B) ile açmış olduğu ihaleyi 29 Nisan 2020 tarihinde Makyol İnşaat aldı. DHMİ, bu kapsamda pist bakımı ve aydınlatma işleri için Makyol İnşaat’la 58 milyon 58 bin 661 TL’lik sözleşme imzaladı.

Son 10 yılda 24 kez vergiden muaf tutulan Makyol, son beş yılda da Cengiz, Limak, Kolin ve Kalyon’la beraber kamu ihalelerinin yüzde 24’ünü alan şirketlerden biri oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku