Fütürizm nedir? | Fütürizm akımı nedir? – Kültür

0 22

[ad_1]

Birinci Dünya Savaşı’ndan ilkin İtalya’da, diğer Avrupa ülkelerini de etkileyecek şekilde, görsel sanatlar, edebiyat ve müzik alanında, dışavurumculuğun aşırı bir değişkeni olarak ortaya çıkmış, anarşist ufak burjuva bir akım. Fütüristler yaptıkları sanatı geleceğe dayandırmak istemişlerdir. Fakat bu çabaları onları geçmişin pozitif yönde başarılarından yüz çevirmeye itmiştir. Fütüristler, olayların değişimini, tüm nesne ve oluntuların değişebilirliğini mutlaklaştırarak, bundan öznel bir şekilde, teknik çağlarında genelgeler hiçbir şeyin olamayacağı, bir kişinin kendi duygularına bağlı tasarımların canlandırılması gerektiği sonucuna varmışlardır.

Devimi ve gücü gösterdiği için tekniği yüceltmişler; böylece H. Bergson’un, G. Sorel’in ve F. Nietzche’nin felsefelerinin de tesiri altında, sonunda Faşizmin öncüleri olup çıkmışlardır.

Fütürizm nedir? | Fütürizm akımı nedir?

Güzel sanatlarda Fütürizm, mekânsal beraber zamansal birliği yan yana getirmiştir (eşzamanlılık). Fütürizm, Fransız kübizmi’ni de kuşatmıştır. İtalya’da başlıca fütüristler içinde C. Carra, G. Balla, U. Boccioni ve L. Severini benzer biçimde adlar sayılabilir. Almanya’da ise Fütürizm’e en yakın sanatçı olarak G. Grozs benzer biçimde sanatçılar görülmektedir. 1909’de yazar Filippo Tommaso Marinetti, “Fütürizm Bildirgesi”ni yayınlamıştır.

Fütürizm sanat akımının öncüsü kimdir?

Filippo Tommaso Marinetti Fütürizm sanat akımının öncüsü kimdir?

Marinetti, Boccioni haricinde, Fütürizm’in en mühim kuramcılarındandır. ‘Manifesto delia Scultura futurista’, 1912; ‘Sculta e pittura futuriste’, 1914). ‘Güzel Sanatlar Fütürizm Bildirgesi’nden sonrasında Fütürizm edebiyata da girmiştir. Fütürizm’in verimli yanlan içinde, fütüristlerin kendilerinin de açıkladıkları şekilde, burjuvaya karşı alınmış bir tavır ile bundan doğan, saymaca dil klişelerinin kökten yerle bir edilmesi (tümce kuruluşu ve sözcük seçiminde başına emir duyguların vurgulanması) benzer biçimde sonuçlardan söz edilebilir; bu yönde Fütürizm, A. Doblin ve V. Mayakovski benzer biçimde ilerici yazarlar için de bir itici güç olmuştur. Fütürizm 1920’lerde Dada’cılık ve gerçeküstücülüğe dönmüştür.

Fütürizm nedir? | Fütürizm akımı nedir?

Müzikte ise, Marinetti’nin bildirgesi uyarınca, İtalyan besteciler her şeyden ilkin makine ve elektrik çağına karşılık verecek olanakları araştırmışlardır.

Birçok fütürist müzik çabası tecrübe etme olarak kalmış, önde gelen bestecilerden hiçbiri Fütürizm’e ne yakınlık göstermişine de bağlanmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku