Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Gazeteler Susturuluyor Diye Türkiye’nin Ödülünü Reddetti

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Gazeteler Susturuluyor Diye Türkiye’nin Ödülünü Reddetti
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Van Manen, ”Türkiye’de gazeteler susturulup, gazeteciler hapse girdiği sürece bu ödülü kabul edemem” dedi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre  83 yaşındaki Hans van Manen, bu kararına gerekçe olarak Türkiye’de basın özgürlüğü ve insan hakları alanlarındaki olumsuz gelişmeleri gösterdi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

İstanbul’da 2-16 Temmuz tarihleri arasında yapılacak 7. Uluslararası Opera ve Bale Festivali’nde, van Manen tarafından koreografisi yapılan ”5 Tango’s” adlı bale gösterisi de yer alacak.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, festival kapsamında Hollandalı sanatçıya, ”Yüzyılın Koreografı” ödülüyle onurlandırma kararı almıştı.

Hollanda’nın NRC gazetesine konuşan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür Sanat Danışmanı Mehmet Balkan, van Manen’in ödülü reddetmesinden dolayı üzüntü duyduğunu söyledi.

İLK KEZ ÖDÜL REDDETMİYOR

Bu, Hans van Manen’in politik nedenlerden dolayı reddettiği ilk ödül değil. Daha önce aşırı sağcı lider Jorge Haider’i protesto etmek için Avusturya tarafından verilen “Devlet Büyük Ödülü”nü geri çevirmişti.

Hollandalı sanatçı, 1968 yılında askeri cuntaya tepki olarak Yunanistan tarafından verilen ödülü, diktatör Oliveira Salazar’a tepki olarak da Portekiz Devlet Ödülü’nü almayı reddetmişti.

Van Manen’e göre, sanat ve politikanın birbirinden ayrı görülmesi mümkün değil. Fakat bu konuda basına uzun uzun açıklama yapmak istemediğini söylüyor. “Hiçkimsenin sırtımı sıvazlamasına gereksinim duymuyorum” demekle yetiniyor.

Dünyaca ünlü bir sanatçı olan Hans van Manen, uzun yıllardır Hollanda Ulusal Balesi ile Dans Tiyatrosu’nun koreografisini yapıyor. Hollandalı sanatçı, çok sayıda uluslararası ödüle sahip.

Van Manen, Türkiye tarafından verilen ödülü reddeden ilk Hollandalı değil. Geçen ay da Leiden Üniversitesi Türk Dili ve Kültürü Öğretim Üyesi Prof. Eric-Jan Zürcher de, 2005 yılında kendisine verilen ödülü iade etmişti.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap