Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Gazzeliler’den AKP’ye İsrail Tepkisi: Ankara Ablukayı Kaldırmak Yerine Kendi Çıkarlarını Seçti

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Gazzeliler’den AKP’ye İsrail Tepkisi: Ankara Ablukayı Kaldırmak Yerine Kendi Çıkarlarını Seçti
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Gazzeli Ahmed Hassan, ”Bu anlaşmada Gazze ne kazandı? Abluka mı kalktı?. Biz özgürce Gazze sahilinden istediğimiz yere gidebilecek miyiz?. İstedikleri zaman kapattıkları sınır kapılarından geçmeden doğrudan Gazze’ye istediğimiz malları getirebilecek miyiz?. Hayır bunların hiçbiri olmadı. Sadece Gazzeliler kandırıldı. İnsanlar Türkiye’den umutluydu. 6 yıl öncesine geri döndük. Ankara şimdi resmi olarak ablukayı da tanıdı.” diye konuştu.

Hamas yönetiminin anlaşma için Türkiye’ye teşekkürüne de tepki gösteren Hassan, ”Ne için teşekkür ediyorlar gerçekten merak ediyorum. Hamas yönetimi Gazze’de meşruluğunu kaybetti. Yıllar geçti ama hala seçim yapmadılar. Hamas’ın sadece para aldıkları efendilerini memnun etmek için konuşur.” dedi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

”İSRAİL’İN PEŞİNDEN GİTTİKLERİNİ GÖRMEK ÜZÜCÜ”

Öte yandan İsrail medyasına konuşan Demokratik Cephe Politik Bürosu üyesi Talal Ebu Zarifa, ”Anlaşma Filistin halkına karşı işlediği suçlar nedeniyle uluslararası izolasyondan çıkartacak. Türkiye Gazze ablukasını sonlandırmak yerine kendi politik çıkarlarını tercih etti. Anlaşma Filistinliler arasındaki ayrılıkları arttıracak ve Gazze şeridine yardımı dokunmayacak. İsrail Gazze’yi yeniden inşasını iptal ettirmek için hep yeni bahaneler bulacaktır. Türk Cumhurbaşkanı kendi politikalarının neden olduğu izolasyondan kurtulmak istiyor. Bu kadar zayıf bir anlaşmayla İsrail’in peşinden gitmelerini görmek gerçekten çok üzücü oldu.” ifadelerini kullandı.

”ANKARA ABLUKAYI KALDIRMAK YERİNE KENDİ ÇIKARLARINI SEÇTİ”

Filistinli Politika analisti Talal Ukal ise ”Normal insanların gözünde İsrail-Türkiye anlaşması Gazze’yi ne olumlu ne de olumsuz etkileyecek bir hayal kırıklığı. Ankara ablukayı kaldırmak yerine kendi çıkarlarını seçti.” şeklinde konuştu.

Jerussalem Post Gazetesine göre anlaşma kapsamında Gazze’de esir tutulan İsrail askerleriyle ilgili bir gelişme olmayacak. Çünkü Hamas yetkilileri daha çok ülkenin en önemli sınır kapısının açıldığı Mısır’la normalleşme istiyor. Gazeteye göre, Hamas bu anlaşmayı kendi faydasına kullanmak için elinden geleni yapacak.

Muhabir Ajans

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap