Geçen yıl en fazla eğitim kitabı yayımlandı – Kültür

0 22

[ad_1]

Medya takip kurumu Ajans Press, kitap ile ilgili basına yansıyan haber adetlerini inceledi. Ajans Press ve ITS Medya’nın dijital basın arşivinden derlediği bilgilere nazaran geçen yıl kitaplarla ilgili basına 117 bin 924 haber yansıdığı tespit edildi. 2018 yılına bakıldığında ise 147 bin 465 haber görülürken, o süre en oldukça kütüphanelerin cep telefonuna taşınması ile ilgili haberlerin konuşulmuş olduğu saptandı. Yıllara nazaran karşılaştırma yapıldığında da geçen yıl kitap sayısı artmasına karşın haber sayısında düşüş yaşandığı gözlendi.

Ajans Press’in, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden elde etmiş olduğu bilgilere nazaran, 2019 senesinde 68 bin 554 materyalin Internasyonal Standart Kitap Numarası almış olduğu tespit edildi. Böylelikle bu rakamın 2018 yılına oranla yüzde 2,1 arttığı kaydedildi. Yalnız yayıncılar tarafınca piyasaya çıkan kitap sayısı ise 61 bin 512 olarak kayıtlara geçerken gene 2018 yılı ile kıyasladığımızda artış yaşandığı saptandı. Buna bağlı olarak 2018 senesinde bir tek yayıncılar tarafınca piyasaya çıkan kitap sayısı 61 bin 235 olarak belirlendi. Öteki piyasaya çıkan materyaller ise elektronik kitap, web tabanlı elektronik kitap ve konuşan kitap (CD,VCD,DVD) olarak belirlendi. En oldukça piyasaya çıkan kitap mevzusu ise son yıllarda hep olduğu şeklinde eğitim oldu. Böylelikle geçen yıl eğitim alanında 19 bin 396 kitap yayımlandığı görüldü. Eğitim kitaplarını erişkin kurgu edebiyat, bilimsel niteliği olan, erişkin kültür, çocuk/ilk gençlik ve inanç temalı yayınlar takip etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku