Gelir İdaresi Hedefi Tutturamadı; Esnafa Vergi Denetimi Geliyor

0

Bütçe, son 3-4 yıllık süreçte sürekli açık veriyor. Hükümet bütçe açığını alınacak vergilerle aşağı çekmek istiyor. Bu kapsamda 2016’da 459 milyar lira vergi geliri tahsil edilmesi hedefleniyor. Hedefin tutturulması için Gelir İdaresi harekete geçti. Mükelleflere önce vergi borçları bildirilecek. Ardından ödemelerin yapılması için denetimlere hız verilecek.

TALİMAT BAKAN AĞBAL’DAN

Afyonkarahisar’da yapılan ‘2016 Yılı Çalışma ve Hedeflerinin Değerlendirilmesi Toplantısı’nda Maliye Bakanı Naci Ağbal, vergi gelirinin artırılması için talimat vermişti. Vergi geliri tahsilat hedefinin yakalanması için yoğun gayret edilmesini istemişti. Tahsilat oranının hedefin üstüne çıkması gerektiğini ifade eden Ağbal, “Bizim mutlaka bütçe kanununda konulan hedefi yakalamamız lazım. Onun için cari dönem tahakkuk tahsilat oranını yukarı çekmemiz lazım” dedi.

KAYNAK DENETİMLE GELECEK

Hükümet piyasaları canlandırmak için vergi affı, Bağ-kur prim affı, hurda araç indirimi, çekin güvenli hale getirilmesi gibi düzenlemeler yapmayı hedefliyor. Piyasanın nakit ihtiyacı için de yastık altındaki paranın çıkarılmasına yönelik teşvikler hayata geçirilecek. Vergi tahsilatını artırmak için denetimler hızlandırılacak. Vergi borçlarının ödenmesi  için taksitlendirme imkanı sunulacak.

Gelir İdaresi, borçlarını süresinde ödemeyen mükelleflerin sahip oldukları malvarlıklarına internet üzerinden haciz uygulayacak.

ÖDEMEYENE HACİZ

2008 yılından beri borçluların bankalarda ve merkezi kayıt kuruluşunda bulunan hak ve alacaklarına, 2015 yılının başından itibaren de trafik sicillerinde kayıtlı araçlarına elektronik ortamda haciz uygulanıyor. Ayrıca yakında borçluların sahip olabileceği gayrimenkul, sivil hava araçları, iş ve tarım makinesi araçlarının ilgili sicillerden elektronik ortamda araştırılmasına ve haczine ilişkin işlemler yapılabilecek.

ESNAF SAYISI HIZLA GERİLİYOR

Maliye’nin vergi gelirlerini artırmak için denetimlere başlayacağı esnafın durumu hiç iç açıcı değil. 2003 yılında 2 milyon 245 bin olan esnaf sayısı 2016’nın Nisan ayında 1 milyon 641 bin 491’e geriledi. 13 yılda 603 bin esnaf kepenk kapattı.

ESNAF KAZANSA VERGİSİNİ VERİR

Konuyla ilgili Özgür Düşünce’ye konuşan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın kazanamadığına dikkat çekti. Palandöken, “Zaten esnaf kazansa vergisini verecek. Sosyal devletin, esnaf kazanamıyorsa kendini geçindiremiyorsa destek vermesi gerekiyor. Milyonlarca insan esnaflıkla geçiniyorsa artık bunları daha çok kazanmaya, daha rantabl iş yapmaya teşvik edilmeli. Sadece vergi geliri artırmak için denetimle değil, verginin toplanabilmesinin tek çaresi işlerinin iyi olabilmesi” dedi.

Özgür Düşünce Gazetesi

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku