Gençleri hedef alan 5 dolandırıcılık yöntemi

0 2

[ad_1]

Siber güvenlik şirketi Eset siber dolandırıcıların gençleri avlamak için kullandığı beş yöntemi deklare etti:

Liseden mezun olanlar iyi bir üniversitede okuyup bolca maaşlı bir iş bulma imgesel kurar. Sadece, gidilen üniversiteye bağlı olarak, hedefler oldukça pahalı olabilir. Eğer bir burs arıyorsanız, burs vadeden kuruluşları web araması ile yaparak ya da direkt kontakt ofisleriyle irtibata geçerek deneyin. Asla ve asla işlem” ya da “ön ödeme” tutarı benzer biçimde ödemeler yapmayın. Aksi takdirde düzmece internet sayfaları ile avlanabilirsiniz.

Gençlerin zamanının büyük bir çoğunluğunu toplumsal medyada geçirmesi dolandırıcılar için büyük bir fırsat sunuyor. Toplumsal medya dolandırıcılığı çeşitli biçim ve boyutlarda olabilir. Ünlülerle ilgili şoke edici başlıkları olan kısa makalelere bağlantılar benzer biçimde görünür. Sadece bu şekilde bir bağlantıya tıklayınca, fena amaçlı bir internet sayfasına yönlendirilirsiniz. Dolandırıcılar kurbanlarıyla yarışmalara yada çekilişlere katılma teklifleri içeren mesajlar vesilesiyle direkt iletişime geçebilirler, sadece gene de paylaşılan bağlantı, gençleri cihazlarını zararı dokunan yazılımlarla salgın edecek yada kırılgan bilgilerini onlardan almaya çalışacak hileli bir internet sayfasına yönlendirecektir.

3- İNDİRİMLİ LÜKS ÜRÜNLER

İnternette artan bir başka aldatmaca ise gülünç derecede düşük fiyatlarla lüks ürün satışları. İnternetin altın kuralını ihmal etmeyin, gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, o vakit muhtemelen gerçek değildir. Kısaca, gülünç fiyatlı bir çift sınırı olan sayıda üretilmiş Jordan’a rastlarsanız, bu kesinlikle bir aldatmacadır. Bu şekilde bir durumda en iyi senaryoda ya değişik bir ürün göndereceklerdir ya da hiçbir şey gelmeyecektir. Fena senaryoda ise kredi kartı bilgileriniz ile izinsiz harcamalar yapacaklardır.

4- İSTİHDAM DOLANDIRICILIĞI

Dolandırıcılar iş arama platformlarında düzmece iş ilanları yayımlayarak ve çoğu zaman evden çalışmaya ve yüklü bir maaş almaya imkân veren pozisyonlar sunarlar. Amaç, kurbanlarının adlarına banka hesapları açmak yada kimliklerini düzmece belgeler oluşturmak için daha çok kurbana ulaşmak. Bunun haricinde aracı kurum olduklarını söyleyerek belli bir ücret de talep edebilirler. Cazip görünen bir iş teklifine rastlarsanız, şirketle ilgili süratli bir web araması yapın. Ek olarak, kişisel bilgilerinizi yalnızca işe alındıktan sonrasında, maaşınızı alabilmek için paylaşmanız gerekeceğini ihmal etmeyin.

5- CATFISHING DOLANDIRICILIĞI

Dijital çağdaki birçok şeyde olduğu benzer biçimde, romantizm arayışı bile çevrim içi hâle geldi. Çevrim içi arkadaşlık platformları romantizm dolandırıcıları için bolca ödüllü bir avlanma alanı. Siber suçlular kurbanlarını çoğu zaman toplumsal medyada arayarak onlara hususi bildiri kanalıyla ulaşırlar. Hile çoğu zaman hedeflerinin çekici bulacağı bir kişiyi yansılamak etmekten ibarettir. Dolandırıcı hemen sonra nihai hedeflerine şu demek oluyor ki kurbanının parasına ulaşana kadar onları kandırmaya devam edecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku