Gezi Parkı’nda kuruyan ağaçlar kaldırılıyor

0 1

İBB‘den yapılan açıklamaya nazaran Park Bahçe ve Yeşil Ortamlar Daire Başkanlığına bağlı Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdüriyeti, Gezi Parkı‘nda doku bozulması mantarı marazı nedeniyle kuruyan çınar ağaçlarını, Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul II Numaralı Kültür Varlıklarını Muhafaza Ortam Heyeti Müdüriyetinin 07.07.2017 tarih ve 5567 sayılı kararı gereği kaldırmaya başladı.

Konseyin tahlil raporuna nazaran kurumuş 77 ağacın parktan çıkarılmasına karar verildi.

Geçmiş yıl ve aylarda meydana gelen fırtınalarda yıkılan 38 ağaç ve heyetin incelemeleri sonrası kaldırılmasına karar verilen 39 ağaç Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğünce kaldırılarak, noktalarına makul boyutta dişbudak, sığla, çitlembik, mabet ve ıhlamur ağaçları dikilecek.

İBB Park Bahçe ve Yeşil Ortamlar Daire Yöneticisi Prof. Dr. Yasin Çağatay Seçkin, Gezi Parkı’nın hem Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en çarpıcı anılarına tanıklık eden hem de 1940’lı yıllardan itibaren içinde bulunduğu ortamda yan alan yeşil alan dokusunun başlangıcı olduğunu söz etti.

TIPKI GÜN YENİLERİ DİKİLECEK

Gezi Parkı’nda kuruyan çınar ağaçlarının yalnızca İstanbul’da değil, tüm yerkürede tehdit altında olduğunun altını çizen Seçkin, hastalık ve yürütülen çalışmayla ilgili şunları aktardı:

“Hastalık İstanbul’umuzun sair yerlerindeki çınar ağaçlarında da mevcut. Şu an için bilinen tek usul, hastalık tespit edilenlerin süratlice ortamdan uzaklaştırılması. Geç kalındıkça illetin tesir meydanı büyüyor ve ortamdaki tüm çınarları etkiliyor. 2017 yılında İstanbul II numaralı Muhafaza Heyetine incelenmesi üzere, ilmî raporlarla müracaatta bulunuldu. Yapılan inceleme sonucu, kuru ağaçların alanından çıkarılmasının canlı sıhhati ile kent ekosistemi açısından gerekli olduğu, taraflarına elverişli nitelikte yeni ağaçların dikilmesine karar verildi. Ekiplerimiz, geçmişte kalan ve kamu sıhhatini tehdit eden kuru ağaçları kaldıracak. Birebir gün mahallerine yeni ağaçları dikecek.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku