Gezi’de Gözaltına Alınan Yurttaşa Tazminat Kararı

0

Anayasa Mahkemesi (AYM), Gezi Direnişi sırasında gözaltına alındıktan sonra kolu kırılan Süleyman Göksel Yerdut’a 15 bin TL tazminat ödenmesine hükmetti. 24 Haziran 2013’te İzmir’de evinden gözaltına alınan Yerdut, gözaltı sonrasında sağlık kontrolünden geçirildi. Bu esnada Yerdut’un kol bileklerinde kelepçeden kaynaklı ‘eskimoz oluştuğu’ rapora yansıdı. Ancak kolundaki şikâyetlerin devam etmesi üzerine Yerdut, ertesi gün yeniden kontrolden geçirildi. Kontrolde Yerdut’un dirseğinde kırık oluştuğu tespit edildi.

Daha fazla mesaj

Demet Akalın’ın Eski Eşi Okan Kurt’un Karıştığı…

Squid Game Kim Kazandı 2.Sezon Neler Olacak? Squid Game Ödül…

Ardından tutuklanan Yerdut, 5 ay cezaevinde kaldı. Serbest kaldıktan sonra konuyla ilgili sorumluların tespiti ve cezalandırılması için İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunan Yerdut’a savcılık, ‘kovuşturmaya yer yok’ yanıtını verdi. Sonrasında Karşıyaka 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz eden Yerdut’un bu başvurusu da olumsuz sonuçlandı. Savcılıktan ve mahkeme’den istediği sonucu alamayan Yerdut, AYM’ye bireysel başvuruda bulundu. Yüksek Mahkeme, Yerdut’un başvurusunu haklı bularak 15 bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti. Savcılığın etkin bir soruşturma yürütmediğine dikkat çeken AYM, dosyayı İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na tekrar gönderdi.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku