Kültür-Sanat

GİDİLMESİ GÖRÜLMESİ GEREKEN BİR YER…


Kültür-Sanat

Bu şehrin kendi darpanesi var, ve bulunan sikkelerin üstünde CGİHP bulunmakta yani Roma İmparatoru Hadrian için para basıyordu!!PARİON BİR AÇIK HAVA MÜZESİ

Emekli Konsolos
SERGE FERRY Röportajı:

Biz Türkiye aşığı,Türkiye sevdalılarıyız.Bu güzel ülkenin her yerini görmek elimizden geldiğince tanıtımına destek olmak için yola koyulduk.

Amacımız Çanakkale’nin güzel ilçesi Biga’nın fantastik mekanı Parion antik kentini görmek oranın gizemini yaşamaktı.Iyi ki de böyle bir amacı gütmüştük.

Çünkü güzel insankarla tanışma fırsatıni da bulduk.Parion, Çanakkale’nin Biga ilçesi Kemer köyü arazisinde yer alan antik bir kent.M.Ö 709 yılında kurulan kentin adını Erythraili İsion ve Demetria’nın oğlu Parion ya da Troia Kralı Paris’ten aldığı rivayeti yaygın.Pario’daki arkeolojik kazılara 1997’de başlanmış.

1999 ve 2002 yıllarında Prof.Dr. Cevat Başaran ve ekibi tarafından yüzey araştırmaları yapılmış, 2005’de ilk sistemli kazılara başlanmış.2015 yılından itibaren ise Ondokuz Mayıs Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi  Dr.Vedat Keleş başkanlığındaki bir ekip tarafından arkeolojik kazılar sürdürülüyor.

Kazı projesinin ana sponsorluğunu İÇDAŞ üstlenmiş.Vedat hoca ekip yoldaşları Alper ve Enver hocalar çok uyumlu bir çalışma sürdürüyor.

Tüm yerli ve yabancı turist kafilelerinin mutlaka buraya uğramalarını ve bu sıcak atmosfere tanıklık etmelerini tavsiye ediyorum.Tabii ki de bize bu atmosferi yaşatan Vedat hoca ve ekip yoldaşlarına teşekkürlerimi sunuyorum.