Giresunlu afetzedelerin konutları bu yılın sonuna kadar teslim edilecek

0 6

[ad_1]


Bakan Kurum, yapmış olduğu yazılı açıklamada, son yıllarda Türkiye’de zelzele, sel, heyelan şeklinde afetlerle daha sık karşı karşıya kalındığını, bilhassa Karadeniz Bölgesi’nde aşırı yağışlardan meydana gelen sel ve heyelanın niçin olduğu büyük afetler, büyük acılar yaşandığını belirtti.


Afetler sebebiyle yaşamını kaybedenlere Tanrı’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.


Geçen yıl bugün Giresun’da büyük bir sel felaketi yaşandığını anımsatan Kurum, bu yıl da Rize, Artvin, Düzce, Kastamonu, Sinop ve Bartın’da sel felaketleriyle karşı karşıya kalındığını beyan etti. 


“Sel felaketinin yaşandığı ilk andan itibaren Giresun’daydık”


Bu afetlerde, can kayıpları yaşandığını, yaralıların bulunduğunu, vatandaşların evlerini, dükkanlarını kaybettiklerini ifade eden Kurum, “Devletimiz devamlı olduğu şeklinde o gün de Giresun’da tüm kurumlarıyla milletinin yanında oldu. Bakanlıklarımızla, AFAD’la, Kızılay’la, güvenlik güçlerimiz, sıhhat ekiplerimizle sel felaketinin yaşandığı ilk andan itibaren Giresun’daydık. Yurttaşlarımızın acılarını paylaştık. Oldukça kısa bir süre içinde arama kurtarma ve hasar tespit çalışmalarımızı tamamladık” bilgisini verdi.


Geçen bir yılda vatandaşla el birliğiyle Giresun, Dereli, Doğankent ve Tirebolu’da selin izlerini sildiklerine işaret eden Kurum, altyapıdan üst yapıya kadar Giresun için acilen yapılması ihtiyaç duyulan her şeyi yaptıklarını, halletmeye da devam ettiklerini altını çizdi.


“Yeni Dereli Projemizle ilçe merkezini baştan sona yeniliyoruz”


Kurum, şu an Dereli’de yeni bir ilçe merkezi kurulduğunu belirterek, şöyleki devam etti:


“Afet konutlarımızla, kentsel dönüşüm konutlarımızla yurttaşlarımıza daha güvenli yaşam alanları sunuyoruz. Yeni Dereli Projemizle konutlar, dükkanlar, kamu binaları ve yeşil alanlarımızla ilçe merkezini baştan sona yeniliyoruz. Giresun’da şehrin mimarisine uygun, yatay mimari esaslı, mahalle kültürünü, komşuluk hukukunu en güzel haliyle yaşatacak şekilde konutlarımızı yapıyoruz. Köy evlerimizi, alt katta ahırı, üst katta konut alanı olmak suretiyle iki kattan oluşan olacak şekilde inşa ediyoruz. Çalışmalarımıza tek bigün bile ara vermedik. Giresun’da kent merkezinde ve köylerinde yapacağımıza söz verdiğimiz 619 konutumuzun 142’sini teslim ettik. Dereli’de ve Doğankent’te yaptığımız 227 konut ve 152 dükkanı bu senenin eylül ayında, kalan konutlarımızı, köy evlerimizi de bu senenin sonuna kadar teslim edeceğiz. Dereli merkezde yaptığımız 71 konut ve 82 dükkan ile Doğankent’teki 156 konut ile 70 dükkanın inşaatları tamamlanmak suretiyle. Eylül ayında konutlarımızın teslimini yapacağız.”


Giresun Merkez, Dereli, Doğankent ve Tirebolu’da meydana getirilen 250 köy evini de bu yıl bitmeden vatandaşlara teslim edeceklerini duyuran Kurum, tüm konutları yeşil alanlarıyla, yürüyüş ve bisiklet yollarıyla, yeni kaymakamlık, güvenlik, öğretmen evi, okul, meslek yüksekokulu şeklinde toplumsal donatılarıyla etaplar halinde tamamlayacaklarını beyan etti.


Kurum, çalışmaların vatandaşlara hayırlı olmasını dileyerek, şunları kaydetti:


“Giresun’u iyi mi ayağa kaldırdıysak, vatandaşımız için daha güvenli ve sıhhatli konutlar, dükkanlar yaptıysak bugün Kastamonu’da, Sinop’ta, Bartın’da, Rize’de de aynı şekilde afetlere dayanıklı konutlarımızı ve dükkanlarımızı yapacağız. Bakanlık olarak hazırlamış olduğumuz bölgesel ve mahalli fiil planlarıyla, yaşadığımız tüm bu afetlere yol açan iklim değişikliğiyle mücadelemizi, şehirlerimizi iklim değişikliğine uyumlu hale getirecek çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz. Yurttaşlarımızın can ve mal güvenliğini korumak için İller Bankamızla, TOKİ’mizle ve tüm birimlerimizle adeta bir seferberlik anlayışıyla hareket ediyoruz. Devletimiz, tüm kurumları ve imkanlarıyla milletinin yanındadır, yanında olmaya da devam edecektir.”[ad_2]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku