‘Gizli Türkiye belgesi’nin ardından Merkel’den açıklama

0 1

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan bir habere göre, aynı zamanda liderliğini yürüttüğü Hristiyan Demokrat Parti’nin (CDU) teleizyon kanalı CDU-TV’ye konuşan Başbakan Angela Merkel, ‘insanların ülkelerinden kaçmalarına yol açan nedenlere karşı mücadelede ve insan kaçakçılarıyla savaşta Türkiye ile varılan mutabakatın büyük rol oynadığını’ ifade etti.

‘Gizli Türkiye belgesi’ne değinmedi

CDU-TV’ye verdiği demeçte tartışmalara yol açan ‘gizli Türkiye belgesi’ne değinmeyen Başbakan Angela Merkel, Türkiye ile yapılan mülteci anlaşmasına yönelik şu açıklamada bulundu:

“Bunu bir kez daha vurgulamak istiyorum: İnsanları ticaret öğesi olarak gören, hayatlarını tehlikeye atan yasadışı insan kaçakçılığını önlemek istiyorsak bunun başka yolu yoktur. Menşe ülkelerle konuşmak, orada kalkınma yardımları sunmak ya da Türkiye ile yaptığımız gibi insanların ülkelerinin yakınında insana yaraşır koşullara sahip olmaları için mültecilere yardım sağlamak zorundayız”

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku