Dünya

Göçmen kampında çatışma çıktı


Dünya

Midilli’deki Moria kampında Türkiye’ye gönderilmek istemeyen sığınmacılar polise taş yağdırdı. Yunan polisi ise biber gazı kullandı.Avrupa’nın sınırlarını kapatarak, Türkiye ile göçmenlerin geri kabulü anlaşmasını imzalamasından bu yana, Yunanistan’da kamplarda bekletilen göçmenlerin durumu giderek daha kaygı verici bir boyuta ulaşıyor.

Euronews’in haberine göre, 16 Nisan tarihinde Papa Françis’in de ziyaret ettiği Midilli Adası’ndaki Moria göçmen kampında, göçmenlerle polis arasında çatışma çıktı.

Geri kabul anlaşması nedeniyle Türkiye’ye gönderilmek istenen göçmenlerin bu karara direnmesi üzerine çatışma çıktığı belirtiliyor. Çatışmalarda göçmenler polise taş atarken, Yunan polisi de göz yaşartıcı bomba ile yanıt verdi.

Kamp çığırından çıktı

Gönüllü insan hakları çalışanı ve doktorlar kamptaki durum konusunda yetkilileri uyarıyor:

“Kampta durum öyle bir çığırından çıktı ki, kampı kontrolü altına alan 600 kişi, çoğunluğu kadın ve çocuk olan kamptaki diğer göçmenlere korku salıyor.”

Türkiye ile AB arasında imzalanan anlaşmanın ardından, adeta açık hava göçmen tutukevine dönüşen Moria kampından, çoğunluğu Afgan 49 göçmen Türkiye’ye gönderildi.

Göçmenler Güllük, Çeşme ve Dikili’deki göçmen kabul merkezlerine yerleştiriliyor.

 

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/gocmen-kampinda-catisma-cikti/dunya/detay/2234630/default.htm