Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

GÖKYÜZÜ SPREYLEME NEDİR

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 GÖKYÜZÜ SPREYLEME NEDİR
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Uzun süredir bir internet fenomeni haline gelen, chemtrails olarak da bilinen gökyüzü spreyleme olgusuna yönelik konu ile ilgili araştırma yapanlar tarafından önemli iddialar gündeme getirildi.

Gökyüzü spreyleme konusu araştırmacılar tarafından uzunca bir süre incelenmiş, kimi uzmanlar konunun bahsedildiği kadar büyük ölçüde olumsuz etkilere neden olmadığını, iddiaların yersiz olduğunu dile getirmiştir. 

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Ancak konuyu yakından takip eden birçok araştırmacıya göre gökyüzü spreylemenin doğa ve başta insan olmak üzere çok sayıda canlıya birçok yan etkileri bulunmakta. 

Hatta kimisi tarafından tüm bu yan etkilerin bilindiği ve buna rağmen bu işlemlerin gerçekleştirildiği dahi iddia edilmiş vaziyette. 

    Gökyüzü Spreyleme Nedir?

   Tartışmanın kaynağı uçakların gökyüzünde arkasında bırakmış olduğu şeritlerdir. Konu ile ilgili birçok açıklama yapılmış, uzmanlar bu şeritlerin buharlaşma şeridi olduklarını açıklamıştır.

Fakat bazı araştırmacılar bunların kimyasal şeritler olduklarını ve gökyüzünün son zamanlarında uğramış olduğu değişimde önemli payı olduğunu vurgulamışlardır. 

Böyle bir olgunun mümkün olamayacağını savunanların başlıca argümanları, bu durumun halkın bilgisi olmadan gerçekleştirilemeyeceği, bu duruma neden olan etkilerin hava nemi, uçuş yüksekliği veya bilinmeyen hava koşulları olduğu yönündedir. 

Konu ile ilgili kendi gözlemlerini yapanlar neleri öne sürüyor? 

   Bahsedilen buharlaşmanın havada birkaç saniye veya birkaç dakika içerisinde dağılması gerekir, gökyüzünde uzun bir süre suni bulut olarak yayılamaz.

Ayrıca gökyüzündeki bu şeritler uçakların neden olduğu buharlaşmadan kaynaklanıyor olsa idi bu fenomen sadece hava trafiğinin yoğun olduğu yerlerde gözükmeliydi. Oysa ki bu durum birçok kırsal alanda da gözlemlenmiştir. 

Sivil ve ticari uçakların belirlenmiş tek bir rotayı izledikleri göz önünde bulundurulunca bu suni bulutların bu rotaların dışında da çok karmaşık vaziyetlerde bulunuyor olmaları soru işaretlerine neden oluyor. 

Gökyüzü Spreylemenin Belirtileri Nelerdir? 

   Araştırmacılara göre gökyüzü spreyleme yapıldığının belirtileri şunlardır; 

Rüzgarın gücü ve etkisine, çekme yönüne göre bu şeritler havada saatler boyunca kalabiliyor ve yayılıyorlar. 5 saate kadar bir süre içerisinde beyaz veya gri bir tabaka halinde gökyüzüne dağılıyor.   

  Greenpeace aktivisti Werner Altnickel uzun süre gökyüzü spreyleme olgusunu araştırarak çalışmalarını, gözlemlerini ve sonuçlarını kendi web sitesinde yayınlamıştır.

 İddia sahipleri gökyüzü spreyinin kimyasal içeriğinin, özünün baryum tozları ve alüminyum parçacıklarından oluştuğunu ifade ediyorlar. 

Bu karışıma bazı farklı maddelerin de eklenmesiyle etkisinin artırıldığı savunuluyor. 

   Kimyasalın havada daha uzun süre kalabilmesi için polimer karışımı bir taşıyıcı madde eklendiği de söylenmektedir.

Bu sayede karışımın havada 1 seneye kadar kalabildiği savunulmaktadır. 

Gökyüzü Spreylemenin Doğaya Etkileri 

   Doğa uzmanlarının Kanada’da gerçekleştirdikleri yağmur suyu araştırmalarında, yağmur suyunun değerleri 5 ile 20 kat arasında gözlemlenmiştir. 

Ayrıca yoğun alüminyum içeren toprakların tarıma elverişsiz oldukları bilinmekte.

Ancak alüminyumun yanıcı etkisi de göz önünde bulundurulduğunda bu etki ağaçların kurumasına da neden olmakta. 

Kaliforniya dağlarında yapılan araştırmalarda kuruyan ağaçlarda yüksek oranda alüminyum tespit edilmiştir. Hawai’de ise ağaçlarda ve çocukların saçlarında önemli ölçülerde alüminyuma rastlanmıştır.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap