Gökyüzünün hakimi paraşütçüler

Tekirdağ’da yamaç paraşütü pilotu kadınlar, farklı bir deneyim yaşamak isteyenleri gökyüzüyle buluşturuyor.


Yamaç paraşütü sporuna gönül veren beş kadın, Tekirdağ Yamaç Paraşüt Kulübündeki (TEYAK) eğitimlerinin ardından gökyüzüyle tanıştı.

Eğitmenleri eşliğinde yaptıkları uçuşları zamanla yalnız gerçekleştirmeye başlayan kadın pilotlar, edindikleri tecrübe sayesinde Şarköy ilçesine bağlı Uçmakdere’de ekstrem spor tutkunlarına da uçuş yaptırmaya başladı.

Pilot Ezgi Karaçiftçi: “Yamaç paraşütünden çok korkuyorlar. Bu sporda korkulacak bir şey yok. Yamaç paraşütü, araba kullanmaktan daha az riskli bir spor” dedi.

Pilot Ayfer Güvener, beş yıldır yamaç paraşütüyle uçuş yaptığını söyledi.

Özellikle İstanbul ve Trakya’daki ekstrem spor tutkunlarının Uçmakdere’yi sıkça ziyaret ettiğini belirten Güvener, “Önce eğitimlerimizi alıp hocalarımızla uçuş yaptık” dedi.

Sözlerine devam eden Güvener; “Hocalarımız uygun gördükten sonra tek başımıza uçmaya başladık. Bir seviyeye geldikten sonra ikili uçuş yaptırmaya başladık.” diye konuştu.

Tekirdağ’ın Şarköy ilçesinde bulunan Uçmakdere, yamaç paraşütü meraklılarının gözde rotası.

İstanbul’a yaklaşık üç saatlik bir mesafede bulunan Uçmakdere doğa güzellikleriyle de özellikle hafta sonu tatili için tercih edilen bir rota.

Uygun coğrafi koşulları nedeniyle yamaç paraşütçülerinin ilgisini çeken Uçmakdere özellikle yaz aylarında yerli turistlerin ilgi odağı.

Uçmakdere’ye yamaç paraüşütünün yanı sıra doğa yürüyüşü yapmak için de çok sayıda insan gelmekte.

Şarköy’de bulunan çok sayıdaki pansiyon, Uçmakdere’yi ziyaret edenleri ağırlıyor.

Bu yönüyle Uçmakdere konaklama bakımında da avantaj sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boyacı Ustası