Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Gümrük Kanunu’ndan Habersiz Gurbetçiler Mağdur Oluyor

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Gümrük Kanunu’ndan Habersiz Gurbetçiler Mağdur Oluyor
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Yabancı plakalı arabalarıyla Türkiye’ye gelmeye çalışan çok sayıda gurbetçi, Gümrük Kanunu’ndan habersiz olduğu için mağdur oluyor. Fransa’da yaşayan Nihat Yıldız, Türkiye’de 185 günden fazla kaldığı için arabasıyla ülkeye giriş yapamadı. Arabasını gümrük kapısında bırakan Yıldız, otobüsle ülkeye girebildi. Kendisi gibi çok sayıda gurbetçinin çocuklarıyla sıkıntı yaşadığını aktaran Yıldız, bir ay içinde bin 400 kişinin bu şekilde mağdur olduğunu söyledi.

Yabancı plakalı arabaları ile Türkiye’ye gelecek yolcuların ve taşıtların Gümrük Kanunu gereği, Türkiye’den çıkış tarihinden itibaren en az 185 gün süreyle yurtdışında bulunmaları gerekiyor. Aksi durumda araçlarının Türkiye’ye girişine izin verilmiyor. Gümrük Kanunu’ndaki maddelerden habersiz olan binlerce gurbetçi, gümrük kapılarında mağdur oldu. Arabalarıyla gümrük kapılarından geçemeyen gurbetçiler, otobüslerle ülkeye giriş yapmaya çalıştı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Fransa’da yaşayan Nihat Yıldız, annesinin vefatı ve babasının rahatsızlanması üzerine acil olarak uçakla Türkiye’ye geldi. Burada 185 günden fazla kalan Yıldız, daha sonra Fransa’ya geri döndü. Son ziyaretini de arabayla yapmaya karar veren Yıldız, geçtiğimiz Pazartesi günü Kapıkule Gümrük kapısından giriş yapmak üzere sıraya girdi. Evrakları inceleyen gümrük yetkilileri, Türkiye’de 185 günden fazla kaldığı için arabayla girmesine izin verilmedi. Arabadaki valizlerini alan Yıldız, otobüsle ülkeye giriş yaptı. Kendisi gibi çok sayıda gurbetçinin mağdur olduğunu, çocuklarıyla gümrük kapısında yağmur altında kalanlar olduğunu aktardı.

Samsun’a gitmek üzere Atatürk Havalimanı’na gelen Nihat Yıldız, diğer gurbetçilerin mağdur olmaması için basın mensuplarına yaşadıklarını anlattı. Son 6 ay içinde annesinin vefatı üzerine Türkiye’ye geldiğini belirten Yıldız, “Daha sonra babam rahatsızlandığı için uçakla geldiğimden dolayı burada 185 günden fazla kalmışım. Bu sefer arabayla geldiğim için arabamı içeri almadılar. Arabamı gümrükte bırakmak zorunda kaldım. Günlüğü 10 TL ne kadar kalırsa o kadar ödeyeceğiz.” dedi.

Gurbetçilere seslenen Yıldız, “Buradan arkadaşlara sesleniyorum. Araba vasıta üzerinde olan kişi, eğer Türkiye’de 185 günden fazla kaldıysa bu yazın yola arabasıyla izne çıkmasın. Arabanın ruhsatının eşinin üzerine devretsin ondan sonra Türkiye’ye gelsin yoksa benim gibi burada mağdur olacaklar.” diye konuştu.

BİR AY İÇİNDE BİN 400 GURBETCİ MAĞDUR OLDU

Gümrük yetkilileriyle konuşmalarını anlatan Yıldız sözlerini şöyle tamamladı: “Gümrükte bana “Hiçbir şey yapamayız. Bu mevzuatı gerekli her yere mesaj çektik. İtirazlarda bulunduk, anlattık” dediler. Herkes mağdur bir ay içinde bin 400 kişinin mağdur olduğunu, en son 400 arabanın da gümrüğün otoparkında olduğunu söylediler. Orada çocukları olan, valizleri yağmurun altında dışarıda olanlar var. Arabasını bırakan 400 kişi arabasını bırakmış içeri giriş yapmış. Her gün bu devam ediyor. Günlüğü 10 TL ödeyeceğiz, bir aydan fazla gelirse faks çekerek süreyi uzatabiliyoruz. Bütün gurbetçi arkadaşlarıma sesleniyorum.

Arabanın ruhsatı üzerinde olan arkadaşlar, bu yaşlı, emekli olması hiçbir şeyi değiştirmiyor. 185 günden fazla Türkiye’de kaldıysa arabasıyla giriş yapamıyor. Almıyorlar içeri en az 6 ay orada kalması lazım. Burada 2 sene uzatıldı dediler ama Türkiye’de daha önce arabası burada kalmaması lazım, 185 günden fazla kalmaması lazım.”

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap