Günde üç fincan kahve felç ve kalp hastalığı riskini azaltabilir

0 78

Yeni bir çalışma, günde yarım fincandan üç fincan kahveye kadar olan her şeyi kapsayan hafif ila orta düzeyde kahve tüketiminin olumlu kardiyovasküler sonuçlarla ilişkili olduğunu bulmuştur.

Popüler içeceğin sağlık üzerindeki etkisine ilişkin şimdiye kadar yapılmış en büyük araştırmaya göre, günde üç fincana kadar kahve içmek felç ve ölümcül kalp hastalığı riskini azaltabilir.

Çalışmaya katılanlar kahve alımlarına göre üç gruba ayrıldı. %22’si hiç kahve, %58’i hafif ila orta (günde yarım fincan ila üç fincan) ve yüksek (günde üç fincandan fazla) %20’si hiç kahve tüketmiyordu.

Katılımcıların sağlığını etkileyebilecek bir dizi başka faktör için ayarlama yaptıktan sonra, araştırmacılar, hafif ila orta derecede kahve tüketiminin herhangi bir nedenden dolayı %12 daha düşük ölüm riski, %17 daha düşük kardiyovasküler hastalıktan ölüm riski ve %21 daha düşük bir ölüm riski ile ilişkili olduğunu buldular. daha düşük felç riski.

Çalışma için veriler, 460.000’den fazla katılımcının genetik ve sağlık bilgilerini tutan bir biyomedikal veri tabanı olan UK Biobank’tan toplanmıştır.

Avrupa Kardiyoloji Derneği Kongresi’nde araştırmayı sunan Budapeşte’deki Semmelweis Üniversitesi Kalp ve Damar Merkezi’nden rapor yazarı Dr Judit Simon şunları söyledi: “Bildiğimiz kadarıyla bu, normal kahvenin kardiyovasküler etkilerini sistematik olarak değerlendiren en büyük çalışmadır. Kalp hastalığı teşhisi konmamış bir popülasyonda tüketim.Reklamcılık

“Sonuçlarımız, düzenli kahve tüketiminin güvenli olduğunu gösteriyor, çünkü günlük yüksek alım bile, 10 ila 15 yıllık bir takipten sonra olumsuz kardiyovasküler sonuçlar ve tüm nedenlere bağlı ölümlerle ilişkili değildi.

“Ayrıca, günde 0,5 ila 3 fincan kahve, bağımsız olarak daha düşük inme, kardiyovasküler hastalıktan ölüm ve herhangi bir nedenden ölüm riskleriyle ilişkilendirildi.”

80%
Awesome
  • Design
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku